Dawny ratusz w Świętochłowicach-Lipinach
Dawny ratusz w Lipinach (obecnie dzielnicy Świętochłowic) to neogotycki budynek mieszczący się przy ul. Chorzowskiej w Świętochłowicach. Powtał w latach 1907-1908, gdy nie było jeszcze miasta Świętochłowice, które powstało w 1947 roku, a Lipiny przyłączono do Świętochłowic w 1951 roku. Okazały gmach został zbudowany na potrzeby administracji gminnej i policji. Wzniesiono go z cegły, w stylu eklektycznym z wyraźnym nawiązaniem do neogotyku. Ozdobą budowli jest wieloboczna wieża przykryta potrójnym hełmem.
Gmach ratusza rozplanowano na kształcie litery "L". Budynek ma dwie kondygnacje. Uwagę zwracają charakterystyczna ośmioboczna wieżyczka z blaszanym hełmem i wykusz. Od strony podwórka widać witraż znajdujący się w holu, który przedstawia śląski pejzaż przemysłowy oraz postaci górnika i hutnika, wykonany przez firmę Ferdinanda Müllera z Quedlinburga. Ściany wymurowano z cegły i oblicowano cegłą klinkierową. Dekorację stanowią ceglane ornamenty ułożone na tynkowanych tłach. Wewnątrz zachowało się wiele elementów oryginalnego wyposażenia - stare drzwi i reprezentacyjne schody z balustradą.
Źródło: slaskie.travel / wikipedia.pl
Powstał w latach 1907–1908. Zaprojektowała go spółka Overkott&Foehre z Wrocławia.
Początkowo w budynku znajdowały się gabinety naczelnika okręgu, jego asystenta i pozostałych urzędników, sala posiedzeń rady gminy, urząd stanu cywilnego, opieka społeczna, gminna kasa oszczędności, urząd nadzoru budowlanego oraz urząd meldunkowy. W zachodnim skrzydle znajdował się posterunek policji. Ponadto w gmachu miały swoją siedzibę czytelnia i dom młodzieży, służący do zajęć pozaszkolnych. W czasie II wojny światowej budynek wykorzystywano jako sąd. Od lat 60. XX wieku, aż do 2005 budynek był wykorzystywany jako przychodnia zdrowia. W 2005 dawny ratusz przeszedł w ręce Miejskiego Zarządu Budynków, gdzie urządzono jego administrację. W 2011 roku swoją działalność w budynku rozpoczęła Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna oraz Centrum Integracji Społecznej.
Źródło: wikipedia.pl