Stacja kolejowa Szklarska Poręba Jakuszyce
Stacja kolejowa Szklarska Poręba Jakuszyce to najwyżej położona stacja kolejowa w Polsce na wysokości 886 m n.p.m., należąca do tzw. Kolei Izerskiej tj. połącznia kolejowego Jelenia Góra – Szklarska Poręba – Korenov. To jeden z najbardziej malowniczych szlaków kolejowych w Polsce, który ponownie został uruchomiony w 2010 roku po przeszło 65 latach nieużytkowania.
Niedaleko przystanku znajduje się tablica upamiętniająca 110-lecie najwyżej położonej linii kolejowej w Polsce, którą odsłonięto w 2012 r. Umieszczono ją na kamieniu (bryle kwarcu z kopalni "Stanisław"), który stoi na cokole z podkładów kolejowych.
Źródło: wikipedia.pl
Stacja została oddana do użytku w październiku 1902 roku. Od 1923 wraz z całą linią była zelektryfikowana aż do 1945 kiedy częściowo zdemontowano przewody trakcyjne i wywieziono je do Warszawy w celu ich zastosowania w ramach odbudowy Warszawskiego Węzła Kolejowego. Pod tym względem linia kolejowa łącząca Jelenią Górę z Jakuszycami jest w pewnym stopniu wyjątkiem, albowiem pozostałe zelektryfikowane linie kolejowe na Dolnym Śląsku zostały pozbawione przewodów trakcyjnych i słupów przez Armię Czerwoną. Stacja przedstawia klasyczną mijankę dwutorową z obydwoma głowicami wyposażonymi w jeden rozjazd. W okresie od lipca 2009 do maja 2010 przeprowadzono remont w ramach rewitalizacji linii kolejowej Jelenia Góra-Harrachov. W lipcu 2010 wraz z przywróceniem ruchu kolejowego nastąpiła zmiana nazwy z dotychczasowej Jakuszyce na obecną Szklarska Poręba Jakuszyce.
Źródło: wikipedia.pl