Wiata turystyczna pod Wysoką Kopą
Wiata turystyczna pod Wysoką Kopą na czerwonym szlaku (Głównym Szlaku Sudeckim). Wiata pozwala schronić się przed słońcem, deszczem, wiatrem, a nawet pozwala na w miarę dogodne przenocowanie.
Za wiatą znajduje się początek nieoznakowanej ścieżki prowadzącej na wierzchołek Wysokiej Kopy, jednak ze względu na ochronę cietrzewia w terminie od 1 grudnia do 31 sierpnia obowiązuje całkowity zakaz wstępu na nieoznakowany szlak w celu zdobycia wierzchołka Wysokiej Kopy. Lasy Państwowe apelują o przestrzeganie tej zasady również w pozostałym terminie.
Zakaz wynika z ochrony prawnej cietrzewia (Lyrurus tetrix), ptaka z rodziny kurowatych. Jest jednym z najbardziej zagrożonych wyginięciem ptaków w Polsce, dlatego też w 1995 roku został objęty całkowitą ochroną prawną, a w 2001 roku wpisany do „Polskiej czerwonej księgi zwierząt" jako gatunek silnie zagrożony (EN). Duża popularność Gór Izerskich w ruchu turystycznym przekłada się na zmniejszenie populacji cietrzewia na tym terenie. Aby ratować ten zagrożony wyginięciem gatunek ptaka Klub Zdobywców Korony Gór Polski we współpracy z Nadleśnictwem Szklarska Poręba oraz Regiónalną Dyrekcją Ochrony Środowiska we Wrocławiu podjął decyzję o przeniesieniu tablicy szczytowej Wysokiej Kopy poza teren objęty ochroną. Jednym z najważniejszych elementów prawidłowej ochrony cietrzewia jest zapewnienie warunków do odbywania toków, zakładania gniazd i wychowu piskląt.
Tablica i pieczątka na Wysokiej Kopie
W związku z ochroną cietrzewia tablica szczytowa została przeniesiona i obecnie znajduje się poniżej wierzchołka Wysokiej Kopy bezpośrednio przy czerwonym Głównym Szlaku Sudeckim. W tym miejscu znajdziemy również pieczątkę zamieszczoną w zamykanej skrzynce tuż pod tabliczką szczytową.