Data powstania obiektu: 2018 r.
Opis

Zbudowany w końcu XIV wieku zamek w Sztumie był siedzibą wójta, lokalnego urzędnika krzyżackiego. Na tle innych zamków wójtowskich było to założenie dość nietypowe, głównie ze względu na rozmiary dziedzińca oraz brak przedzamcza. Kolejną cechą wyróżniającą było ulokowanie w nim domu wielkich mistrzów – rezydencji głowy krzyżackiego państwa. W okresie powojennym pełnił różne funkcje, by w 2018 r. stać się oddziałem Muzeum Zamkowego w Malborku. który poza troską o obiekt, tworzy także stopniowo ofertę wystawienniczą i kulturalną skupioną na historii, w tym historii regionu, sztuce i archeologii. Stopniowo powstające, ale też regularnie zmieniające się wystawy przyciągają z każdym rokiem coraz więcej zwiedzających. Oprócz tego, co oglądać można we wnętrzach przeznaczonych dla wystaw, warto również, korzystając np. z audioprzewodnika, poznać niezwykłą historię tego zamku, którego wyjątkowość od początku jego istnienia budowały charakter rezydencji wielkich mistrzów, istnienie przy zamkowego zwierzyńca i piękno otaczającej go przyrody.

Na zamku ma także siedzibę Bractwo Rycerzy Ziemi Sztumskiej – jedno z najstarszych polskich stowarzyszeń rekonstrukcji historycznej, organizujące coroczny turniej im. Albrechta Habsburga oraz inne wydarzenia historyczne. Ogromny jak na zamek wójtowski dziedziniec Zamku w Sztumie służy jako miejsce organizacji spotkań i imprez o charakterze kulturalnym i sportowym.

Źródło: zamek.sztum.pl / visitgdansk.com

Uwagi

Godziny otwarcia:

  • Pn - Ndz: 9:00 - 15:00

Wystawy:

  • Wt - Ndz: 9:00 - 14:00
Zaktualizowano 7 miesięcy temu

Inne obiekty znajdujące się w:
Muzeum Zamkowe w Malborku

Dane teleadresowe

Galla Anonima 16
82-400 Sztum
Tel. kom.: +48 727 633 533
place
53.915327, 19.040249Skopiowano do schowka
N53º54'55.177", E19º2'24.896"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Wstęp płatny
Miejsce/obiekt, z którego korzystanie, zwiedzanie wymaga uiszczenia opłat.
Parking
Miejsce/obiekt w pobliżu którego istnieje możliwość płatnego lub bezpłatnego zaparkowania samochodu.
Ogólnodostępny
Obiekt ogólnodostępny dla wszystkich w określonych dniach i godzinach. (np. instytucja publiczna lub kościół czynne w określonych godzinach).
Nieczynne w poniedziałki