Kościół pw. św. Józefa Robotnika w Tarnowskich Górach
Kościół pw. św. Józefa Robotnika w Tarnowskich Górach, należący do diecezji gliwickiej (dekanat Tarnowskie Góry), znajdujący się na skraju Parku Miejskiego w Tarnowskich Górach, nieopodal cmentarza wojennego z I i II wojny światowej w Tarnowskich Górach.
Świątynia znajduje się przy ul. ks. kard. Stefana Wyszyńskiego. Swoim rodowodem sięga 1919 r., kiedy to ówczesny proboszcz tarnogórski, ks. Ryszard Rassek wybudował u wejścia na nowy cmentarz halę cmentarną. Jednakże miejsce to nie było wykorzystywane do przechowywania zwłok, lecz stało się „dostojniejszym” przejściem na cmentarz.
Dopiero w 1959 r. władze kościelne zwróciły uwagę na ten obiekt obawiając się, by nie przeszedł w niepożądane ręce.
Nadto powstawało w tym rejonie coraz więcej domów mieszkalnych. Przybywało ludzi. Wzrastała liczba dzieci. Stąd postanowiono urządzić z tejże hali kościół p.w. św. Józefa Robotnika. Miał to być zalążek samodzielnej parafii wywodzącej się od parafii św. Piotra i Pawła w Tarnowskich Górach.
Pierwszym zarządcą (rektorem) tej palcówki został ks. dr Franciszek Jastrzębski, który funkcję tę pełnił do września 1959 r. następnie przez cały rok posługę w tym kościółku pełnili księża z tarnogórskiego kościoła parafialnego.
Drugim pasterzem tej jednostki kościelnej został ks. Ludwik Październiok. Przewodził młodej świętojózefowej owczarni Bożej od września 1960 do września 1964 r. Odznaczał się gorliwością i troską o dom Boży i dobro powierzonych jego pieczy wiernych. Postarał się o nowe tabernakulum, ławki, niezbędny sprzęt liturgiczny i wyposażenie, by sprawa Boża mogła należycie się rozwijać. Zaprowadził też zasadniczy (stały) porządek nabożeństw.
Trzecim duszpasterzem tej parafii został ks. Franciszek Sałuża (1964-1970). Kontynuował dzielnie dzieło swego poprzednika dążąc do całkowitego usamodzielnienia się tejże stacji duszpasterskiej. Z dniem 1 stycznia 1966r. zaczęto prowadzić własne księgi metrykalne u św. Józefa. Ks. Sałuża ufundował stacje drogi krzyżowej, witraże zaprojektowane przez znanego śląskiego artystę Wiktora Ostrzołka, a wykonane w renomowanym zakładzie W. i Fr. Żeleńskich w Krakowie.
Od 9 września 1970 r. kościół św. Józefa w Tarnowskich Górach objął ks. dr Gustaw Piotr Klapuch. Do pracy zabrał się energicznie. Idąc po linii Soboru Watykańskiego II zwraca w sowim pasterskim posługiwaniu baczną uwagę na odpowiedzialną rolę katolików świeckich w dziele rozwijania życia religijnego i sprawy Bożej w swojej parafii. Drogą wolnych wyborów (jedne z pierwszych tego rodzaju wyborów) ustanawia Duszpasterską Radę Parafialną. Przy jej pomocy przeprowadza szereg spraw, które przyspieszyły dalszy rozwój parafii, która ostatecznie z dniem 3 maja 1981 r. stała się całkowicie samodzielną jednostką kościelną.
Ks. proboszcz nie ogranicza się do pracy wyłącznie w swojej parafii. Wygłasza rekolekcje, konferencje dla inteligencji katolickiej, prowadzi też wykłady przy Kurii Archidiecezjalnej w Katowicach. Znajduje również czas na pogłębianie swoich zainteresowań naukowych.
W październiku 1986 r. została przy parafii otwarta apteka im. „Św. Kosmy i Damiana”, która przez parę lat należała do największych tego typu instytucji w ówczesnej diecezji katowickiej.
Parafia św. Józefa Robotnika w Tarnowskich Górach liczy obecnie ok. 2 tysiące wiernych „rozlokowanych” przy 34 ulicach. Wyszło z niej kilku kapłanów, co dodatkowo świadczy pozytywnie o tej rodzinie parafialnej. Jest ona jedną z trzech (obok Taciszowa i Zawady Książęcej) pw. św. Józefa Robotnika w diecezji gliwickiej.
Źródło: montes.pl / ks. dr Herbert Jeziorski
Porządek Mszy Świętych w kościele pw. św. Józefa Robotnika w Tarnowskich Górach:
- Poniedziałek: 18:00
- Wtorek: 18:00
- Środa: 8:00, 18:00
- Czwartek: 17:00
- Piątek: 18:00
- Sobota: 17:00
- Niedziela: 8:30, 10:00, 11:30