Budynek poczty w Toszku
Budynek poczty w Toszku przy ul. Dworcowej 30.
W dniu 27 maja 1743 r. wszedł w życie wydany przez króla pruskiego Fryderyka II pierwszy regulamin śląskiej poczty, dotyczący poczty osobowej, konnej (pocztylion) i posłańców pieszych. Uzupełniony został póżniej regulaminem dla ekstra poczty, usługi pocztowej polegającej na dostarczeniu podróżnym za specjalną opłatą koni na zamówienie, a w razie potrzeby także pojazdu. Do uwierzytelnienia opłaty za przewóz pocztą osobową służył specjalnie do tego wydany bilet poczty pasażerskiej oraz specjalne pokwitowanie za usługę z ekstra poczty. Na dzień 1 lipca 1743 w spisie połączeń pocztowych na Śląsku wymienione jest trasa: Wrocław – Oława – Brzeg – Skorogoszcz – Opole – Strzelce Opolskie – Toszek – Tarnowskie Góry.
Ujednolicenie standardów pocztowych nastąpiło w Królestwie Pruskim w 1769 r. W Toszku działała poczta jako placówka pomocnicza urzędu pocztowego w Opolu.
W II poł. XIX w. urząd poczty mieścił się czasowo w różnych budynkach przy Rynku, np. w hotelu Kornbluma. Toszecki pocztylion (kurier pocztowy) posiadał w stajniach 18 koni i zapewniał przewóz listów wozem zaprzężonym w 4 konie do Gliwic, Strzelec Opolskich i Sławięcic. Woźnica sygnałem z rogu obwieszczał swój wyjazd oraz powrót do miasta. Ostatni sygnał został odegrany 31 marca 1880r. Uruchomienie linii kolejowej z Opola do Gliwic zakończyło działalność pocztylionu. 1 września 1900 r. została uruchomiona miejska rozmówica telefoniczna. Nowy budynek poczty przy ulicy Dworcowej powstał w 1910 r. z inicjatywy pocztmistrza Drewitza. Pracami budowlanymi kierował Wieczorek z Niekarmii. Urząd obejmował 6 filii pocztowych: w Błotnicy Strzeleckiej, Bycinie, Kotulinie, Paczynie, Poniszowicach, Świbiu. W 1925 r.urzędem pocztowym i telekomunikacyjnym kierował pocztmistrz Grabell.
Źródło: turystyka.toszek.pl