Kolumna św. Jana Nepomucena w Toszku
Figura: Na szczycie kolumny figura św. Jana Nepomucena w silnym kontrapoście. Krucyfiks trzyma niemal poziomo w obu rękach, ale patrzy raczej poza krzyż. Nad głową Nepomucena aureola z pięcioma gwiazdkami. Święty stoi w chmurach, u jego stóp trzy putta. Charakterystyczne, że postać jest skierowana nieco w bok kolumny.
Postument: Podstawa, złożona z kamiennych bloków ułożonych schodkowo w dwóch poziomach, ma formę prostokąta z dostawionymi po bokach półkolistymi blokami. Wklęsłym profilem podstawa łączy się z dolną częścią cokołu. Cokół jest dwupiętrowy, dolne piętro nieco szersze. Dolna część cokołu złożona z trzech bloków. Środkowy blok jest prostokątny, do niego z obu stron dostawione bloki o zaokrąglonym rzucie. Po bokach woluty zdobione pasem kwiatostanów. Ta część cokołu ma wyodrębnione dwie części. Dolną zajmuje płycina z półokrągło wyciętymi narożnikami. Na frontowej ścianie płycinę zajmuje łacińska inskrypcja z chronostychem: SanCto IoannI / nipomVCeno pro / ConserVato ConfessI / onIs sIqILLO e pon / te praqeuenssI praCI / pItato LaVs et / gLorIa
. [Święty Jan Nepomucen za zachowanie tajemnicy spowiedzi zrzucony z mostu w Pradze. Sława i chwała]. Płycina na tylnej ścianie jest pusta. Profilowana listwa tworzy gzymsik dzielący tę część cokołu na dwie połowy. W górnej połowie znajduje się owalny otwór przecinający kolumnę na wylot. Tworzy on z obu stron cokołu okienko zamknięte ozdobną kratą. Wzór kraty wraz z jego ozdobnym obramowaniem zwieńczonym koroną, tworzy herb fundatora.
Dolna część cokołu zwieńczona dość mocno wysuniętym, dwupłytowym gzymsem. Górna, węższa część cokołu stoi na podstawie o zarysie zbliżonym do kształtu dolnej części cokołu. Po obu stronach podstawa zdobiona motywem roślinnym. Zdobienie górnej części cokołu jest odpowiednikiem zdobień części dolnej, ale w nieco mniejszej skali. Podobnie gzyms górnej części cokołu jest mniejszą wersją gzymsu części dolnej.
Otoczenie: Figura stoi na rynku, ustawiona wysoko, na sześciu schodkowo ułożonych płytach.
Źródło: przydrozne.eu