Muzeum Ojców Cystersów w Wąchocku
Muzeum Pamięci Walki o Niepodległość Narodu w Wąchocku znajduje się w murach Opactwa Cysersów. Muzeum zajmuje przestronną i jasną salę na poziomie klasztornej furty. Prezentowane eksponaty pochodzą z bogatej kolekcji ks. ppłk. Walentego Ślusarczyka, który przekazał je w obecności prymasa kard. Stefana Wyszyńskiego, kard. Franciszka Macharskiego, bp. Piotra Gołębiowskiego ówczesnemu opatowi o. Benedyktowi Matejkiewiczowi.
Poszczególne działy muzeum to:
- Ekspozycja poświęcona ks. Ślusarczykowi
- Czasy Rzeczypospolitej przedrozbiorowej
- Powstanie listopadowe
- Powstanie styczniowe
- Czasy II Rzeczypospolitej
- Okres II wojny światowej
- Działalności Armii Krajowej
- Działalność Solidarności
Na szczególną uwagę zasługuje duży zbiór rękopisów m.in. takich postaci jak: Jan III Sobieski, August Poniatowski, Adam Mickiewicz, Eliza Orzeszkowa, Maria Konopnicka i wielu innych.
Źródło: wachock.cystersi.pl
W 1981 roku zmarł ksiądz podpułkownik Walenty Ślusarczyk. Człowiek niezwykle oddany posłudze duchownej ale równie mocno zaangażowany, przez całe swoje życie, w gromadzenie pamiątek historycznych naszej Ojczyzny.
Zgromadzona przez ks. Ślusarczyka kolekcja ma ogromną wartość historyczną i poznawczą. Warto pamiętać, że kolekcja, kojarzona z ks. Ślusarczykiem, ma znacznie dłuższą historię, którą zapoczątkował ks. Jan Wiśniewski, niemniej znany kolekcjoner, regionalista, działacz społeczny.
W skład kolekcji wchodzą głównie archiwalia i realia związane z szeroko rozumianym, ruchem narodowo wyzwoleńczym, w tym tematyczne cykle obiektów pochodzących z kolejnych powstań narodowych XVIII i XIX wieku oraz zmagań z okupantem hitlerowskim.
Do szczególnie cennych muzealiów należy bogaty zbiór prasy (XVIII – XX w.) w wielu przypadkach unikatowy. Obrazu bogactwa kolekcji dopełniają listy wybitnych postaci historycznych, w tym koronowanych głów, hetmanów, biskupów oraz wybitnych artystów polskich XIX i XX wieku. Wśród realiów znajdują się numizmaty, obiekty sakralne oraz militaria.
Znając wartość kolekcji ówczesne władze PRL usiłowały odebrać ją księdzu Ślusarczykowi i włączyć do zbiorów jednego z państwowych muzeów. Już jako emeryt, ksiądz Ślusarczyk trafił do Wąchocka, a wraz z nim jego zbiory. Ostatecznie 7 października 1979 r., podczas obchodów 800- lecia Opactwa Cystersów w Wąchocku, ksiądz Ślusarczyk przekazał swoje zbiory Opactwu na ręce ówczesnego opata O.Benedykta Matejkiewicza w obecności prymasa kard. Stefana Wyszyńskiego, kard. Franciszka Macharskiego oraz bp. Piotra Gołębiowskiego. Wskazał więc wyraźnie do kogo należy zbiór. Obecność dostojnych świadków stanowiła „zabezpieczenie ” przed zakusami na kolekcję władz państwowych. Tym samym wąchoccy Cystersi, stali się depozytariuszami tego cennego dziedzictwa oraz pamięci samego ks. podpułkownika.
Darczyńca zastrzegł też, aby w przyszłości, w oparciu o kolekcję utworzone zostało muzeum. Nie było to możliwe od razu. Przez wiele lat z powodu braku odpowiednich pomieszczeń eksponaty były przechowywane w magazynach.
W latach 1991 – 2004 państwo Aniela Zinkiewicz-Ryndziewicz i Zygmunt Ryndziewicz, ówcześni pracownicy katedry Historii Sztuki Kościelnej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, dokonali inwentaryzacji części zbiorów (powstało 263 kart katalogu naukowego). W czerwcu 1991 r. z wydzielonych z kolekcji obiektów, powstało nieformalne, Muzeum Ojców Cystersów w Wąchocku o które zabiegał Opat Alberyk Siwek oraz Fundacja ,,Obiekt Zabytkowy Opactwo Cystersów w Wąchocku”.
Pozostałe obiekty zostały zabezpieczone, jednak nie mogły służyć społeczeństwu, jako dobro publiczne.
Ważnym momentem w dziejach kolekcji, stało się przyznanie w 2021 roku, przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego stypendium na zadanie pn. „Inwentaryzacja i opracowanie zbiorów archiwalnych z kolekcji ks. płk. Walentego Ślusarczyka”. Dzięki realizacji zadania przeprowadzono prace, które pozwolą na udostępnienie kolekcji w sposób przewidziany przepisami prawa.
W trakcie niespełna rocznych prac obiekty z kolekcji ks. Walentego Ślusarczyka zostały uporządkowane i zabezpieczone.
Dokonany został spis inwentaryzacyjny 805 obiektów z kolekcji. Inwentaryzacja pozwoliła na precyzyjne rozpoznanie kolekcji, ocenienie stanu zachowania oraz podejmowania działań w celu ochrony oraz przywrócenia obiektom ich funkcji poznawczych.
Kolejnym krokiem było bezinwazyjne oczyszczenie obiektów, umieszczenie ich w koszulkach i teczkach bezkwasowych oraz pudełkach archiwizacyjnych, które zostały odpowiednio opisane i ułożone numerycznie rosnąco na regałach.
Następnym etapem było założenie spersonalizowanej dla Muzeum, Księgi Inwentarzowej. Do księgi wpisano muzealia z kolekcji ks. ppłk. Walentego Ślusarczyka. Wpisano numery, zaczynające się oznaczeniem: OOCW.1 do OOCW.227/3. Dokonanie tej czynności pozwoliło na objęcie dodatkową ochroną prawną zbioru, przewidzianą w ustawie o muzeach. Jest to kolejny krok na drodze do pełnej organizacji Muzeum im. Księdza Walentego Ślusarczyka przy Opactwie O.O. Cystersów w Wąchocku (w organizacji), którego Regulamin został uzgodniony przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dniu 1 lipca 2016 r.
Sporządzono 805 kart katalogu naukowego dla zinwentaryzowanych archiwaliów. Na każdej karcie w części centralnej, od góry znajduje się miniatura zdjęcia. Pod spodem dwanaście rubryk z metadanymi. Muzealia mają na ogół zwięzłe charakterystyki, choć zdarzają się również bardziej rozbudowane. Z czasem karty będą udostępniane w internetowym katalogu zbiorów. Katalog będzie źródłem podstawowych informacji praktycznych dla zwiedzających oraz narzędziem do promowania własnych zbiorów.
Do celów magazynowych i pracowni przystosowano dwa pomieszczenia, które zostały wyremontowane, doświetlone i wyposażone w regały archiwalne. Zamontowano dodatkowe zabezpieczenie w kratę, drzwi wejściowych oraz okno wychodzącego na krużganki. Pomieszczenie objęte jest ochroną przeciwpożarową. Zakupiono niezbędne materiały: pudła, teczki bezkwasowe, czujniki wilgotności, temperatury oraz oczyszczacz powietrza. Wszystkie koszty remontowe, zostały pokryte ze środków własnych Opactwa.
Realizacja zdania ma doniosłe znaczenie w sferze pożytku publicznego przez zachowanie, ochronę i udostępnienie bardzo różnorodnego dziedzictwa kultury narodowej, służącej wartościom poznawczym, naukowym oraz krzewieniu postaw patriotycznych i obywatelskich. Dziedzictwo stanowiące zbiór księdza podpułkownika Walentego Ślusarczyka posiada też ogromną wartość w kontekście wzmacniania tożsamości narodowej i poznania historii Polski. Nie można zapominać o czysto naukowym ciężarze zbioru, który dotąd nie był samoistnym przedmiotem badań naukowych.
Nieodłącznie z Muzeum związany jest Panteon Pamięci Podziemnego Państwa Polskiego 1939-45. Mur klasztorny na dziedzińcu przed kościołem posłużył środowiskom Armii Krajowej za miejsce ekspozycji nazwisk bohaterów walki o wolność. Na murze umieszczono liczne tablice pamiątkowe, symbole i odznaczenia upamiętniające działalność zgrupowań partyzanckich. W centrum Panteonu stoi pomnik Polskiego Państwa autorstwa Andrzeja Kastena ps. „Zulejka”.
Zwieńczenie wędrówki po historii zrywów narodowych stanowi nawiedzenie MIEJSCA ZŁOŻENIA PROCHÓW JANA PIWNIKA „PONUREGO” i modlitwa przy jego grobie.
Źródło: wachock.cystersi.pl
Grupy zorganizowane i osoby indywidualne proszone są o zgłaszanie się na furcie.
Zwiedzanie o pełnych godzinach z przewodnikiem:
- w dni powszednie w godzinach: 9.00 – 12.00, 14.00 - 17.00 (w okresie letnim do 20.00);
- w niedziele i święta w godzinach: 14.00 – 17.00 (w okresie letnim do 20.00).
Inne obiekty znajdujące się w:
Opactwo cysterskie w Wąchocku
- Kościół pw. św. Floriana w Wąchocku
- Muzeum Ojców Cystersów w Wąchocku
- Panteon Pamięci Podziemnego Państwa Polskiego w Wąchocku