Krzyż - Boża Męka
Postument: Podstawa dwuelementowa. Dolną część podstawy stanowi szeroka stopka o fazowanych górnych krawędziach. Górna część podstawy wysoka, stosunkowo wąska, łącząca się skosem z nieznacznie węższym cokołem. Front podstawy obrysowany ramką o łukowo wyciętych górnych narożnikach. W ramce napis fundacyjny: FUNDATOROWIE TEJ FIGURY JÓZEF I REGINA GUMUŁKA WRAZ Z SYNEM MIKOŁAJEM I SYNOWĄ AGNIESZKĄ NA CZEŚĆ PANU BOGU ODDAJĄ W R. P. 1896
. Takie same ramki zdobią pozostałe boki podstawy. Na prawym boku, w ramce współczesny napis: POMNIK ODNOWIONO PRZY UDZIALE FUNDUSZY WOJEWÓDZKIEGO URZĘDU OCHRONY ZABYTKÓW W KATOWICACH W ROKU 2008
. Cokół składa się z dwóch pięter o podobnej wysokości. Dolne piętro cokołu w górze rozszerza się w gzyms o szerokich łukach z pojedynczym profilem. W łukach bocznych ścian duże putta. Boki tego piętra cokołu mieszczą płytkie wnęki o łukowych (podkowiastych) zwieńczeniach. Górna część cokołu tej samej grubości. W prawym boku ma wnękę o tym samym kształcie, na pozostałych ścianach jedynie płyciny powtarzające ten kształt. Cokół zwieńczony wielowarstwowym gzymsem podkreślonym listwą, z górną warstwą fazowaną. Spód gzymsu zdobiony rzędem liści, środkowa warstwa falbankowym fryzem ujętym w woluty. Na gzymsie, po bokach krzyża, proste stopnie, być może na figury.
Figury: We wnękach cokołu płaskorzeźbione postacie świętych. W dolnej części cokołu, na froncie św. Mikołaj z pastorałem, z ręką uniesioną w błogosławieństwie. U jego stóp małe postacie - troje dzieci w beczce. Na prawym boku św. Józef, obiema rękami przytula Syna. Na lewym boku koronowana św. Agnieszka z księgą, lilią i barankiem u stóp. Na prawym boku górnej części cokołu jeszcze jedna, nieokreślona święta postać.
Krzyż: Krzyż na prostej, dość wysokiej stopce o fazowanych górnych krawędziach. Na froncie stopki Czaszka Adama. Krzyż prosty, z krótkimi ramionami. Na krzyżu rozpięta półpełna figura Chrystusa. Nad nią kamienny kartusz INRI w układzie poziomym, o podwiniętych brzegach, niesymetryczny, lekko falowany.
Otoczenie: Krzyż stoi w ogrodzie posesji, wśród zarośli. Podniesiony na schodkowo ułożonych płytach.
Źródło: przydrozne.eu