Wylęgarnia pstrągów w Wiśle Czarnem
Charakterystyczny kompleks 120-letniej wylęgarni pstrąga potokowego, źródlanego i tęczowego prowadzony jest przez państwa Gawlasów. Pod czujnym okiem wiślańskiej rodziny historyczne gospodarstwo hodowlane nabrało blasku a w odnowionych basenach pojawiają się kolejne pokolenia pstrągów. Już Habsburgowie delektowali się ta wspaniałą rybą, będącą obecnie przysmakiem serwowanym w niejednej lokalnej restauracji.
Źródło: wisla.pl
Poza łowieckimi zainteresowaniami dwóch ostatnich arcyksiążąt habsburskich: Albrechta (1817-1895) i Fryderyka (1856-1936), czego przejawem była budowa leśniczówek i zameczków myśliwskich, władcy ziem Komory Cieszyńskiej inwestowali w gospodarkę i leśnictwo.
W Wiśle Czarnem w 1877 roku założono wylęgarnię pstrągów, której celem było min. dostarczanie ryb na dwór królewski w Budapeszcie. Cotygodniowe transporty ryb wysyłano przez przełęcz Kubalonka do Jabłonkowa, skąd koleją docierały do stolicy Węgier Wiślańska wylęgarnia produkowała rocznie 60.000 sztuk łososia dunajcowego, 30.000 pstrąga potokowego, 1.000 pstrąga źródlanego, 300 pstrąga tęczowego i 500 sztuk lipienia
Do dzisiaj zachował się budynek wylęgarni. Zaprojektowana na planie prostokąta, niewielka drewniana budowla została nakryta dwuspadowym dachem. Drewnianą konstrukcję posadowiono na wysokim kamiennym cokole, sięgającym dolnych krawędzi ram okiennych i występującym przed lico elewacji. W ścianach wybito prostokątne otwory okienne o sześciokwaterowym podziale (po dwa od południowego-zachodu i północnego-wschodu oraz jeden od północnego-zachodu). Od strony południowo-wschodniej umieszczono drzwi Elewacje budynku oblicowano drewnianymi klepkami, zaś ściany szczytowe obłożono deskowaniem o krańcach, na wysokości okapów połaci dachowych, opracowanych dekoracyjnie w szpic. Dach był pierwotnie kryty gontem. W budynku zainstalowano filtr żwirowy. Wnętrze hali wylęgowej zostało przebudowane w 1933 i 1954 roku.
W latach pięćdziesiątych xx wieku ośrodek zarybieniowy w Wiśle Czarnem został rozbudowany. Powyżej budynku wylęgami wybudowano dwa betonowe stawy rotacyjne oraz dwie planktoniamie (1955-1956). Poniżej drewnianego budynku powstały cztery betonowo-kamienne baseny do przetrzymywania tarlaków pstrąga. W latach >956-1957 obok stawów wzniesiono murowany, parterowy dom mieszkalny z werandą, który nakryto przełamanym dachem półszczytowym. Obecny właściciel w początku xxi wieku zmodernizował wylęgarnię, z troską zachowując najstarszy jej budynek z czasów habsburskich.
Źródło: ryby-wisla.pl