Skocznia narciarska im. Adama Małysza w Wiśle Malince

Data powstania obiektu: 1933 r.
Opis
Pierwsza skocznia w Malince powstała w latach 1932–1933. Ostatni skok oddano na niej w 2001 r. Wówczas – na fali sukcesów Adama Małysza – podjęto decyzję o budowie nowej skoczni. Pierwszy skok wykonał na niej sam mistrz w 2008 r.

Skocznia im. Adama Małysza jest dumą Wisły. Oprócz tytułu drugiej największej skoczni w Polsce, jest to jedyny na świecie obiekt, pod którym w tunelu przebiega trasa samochodowa. Na skocznię można wyjechać wygodnym wyciągiem krzesełkowym i rozkoszować się zapierającym dech w piersiach widokiem okolicy. Na samej górze, w budynku, w którym przygotowują się do skoków zawodnicy, można odpocząć w małej kawiarence, w której zostały zgromadzone pamiątki i zdjęcia związane ze skokami narciarskimi. Przed Olimpiadą w Vancouver, trenował i testował tu swój nowy kombinezon Thomas Morgenstern.

Skocznia im. Adama Małysza to nie tylko miejsce organizacji zawodów, ale również baza treningowa dla skoczków. To także symbol miasta i jego podziękowania dla Adama Małysza.

Źródło: peuk.fiiz.pl

Historia

„Trenerowi Tajnerowi za opiekę i szkolenie dziękuję i na 50. urodziny maliczańską skocznię ofiaruję, żebyś wspominał chwata, który z Twoją pomocą został mistrzem świata” – taką dedykację można przeczytać przy drewnianej makiecie skoczni Malinka w Klubie u Olimpijczyka. Słowa te doczekały się szczęśliwie realizacji we wrześniu 2008 r., kiedy to nastąpiło uroczyste otwarcie nowej skoczni im. Adama Małysza w Wiśle.

Ale historia maliczańskiej skoczni zaczęła się dużo wcześniej, jeszcze w okresie międzywojennym, kiedy to w 1933 r. na terenach należących do Lasów Państwowych wybudowano pierwszy obiekt. Początkowo cała jej konstrukcja była drewniana. Pierwsza modernizacja obiektu miała miejsce w 1953 r. Zaraz po niej, w 1954 r., odbyły się na skoczni Mistrzostwa Polski, Puchar Beskidów i Mistrzostwa Województwa Śląskiego. Na przełomie lat 60. i 70. skocznia narciarska przechodziła kolejną gruntowną modernizację, której autorem był inż. Jerzy Muniak. Wybudowano nową wieżę sędziowską, a rozbieg wykonano ze stali. Punkt konstrukcyjny zmodernizowanego obiektu wynosił 105 m. Po rozbudowie odbyło się na niej wiele konkursów w międzynarodowej obsadzie. Rekordzistami skoczni byli m.in. Stanisław Marusarz, Antoni Wieczorek, Władysław Tajner, Zdzisław Hryniewiecki. Pierwszy granicę 100 m przekroczył Janusz Malik. Ostatnie zawody na tym obiekcie odbyły się 23 lutego 2001 r. Były to Mistrzostwa Polski Seniorów. Wówczas padł ostatni rekord na „starej” Malince, który ustanowił, skokiem na 112,5 m, Wojciech Skupień.

28 października 2003 r. na wiślańskim rynku odbyła się uroczystość podpisania aktu erekcyjnego pod rozbudowę malinczańskiej skoczni. W uroczystości wziął udział ówczesny Prezydent Polski – Aleksander Kwaśniewski. Oryginał w ozdobnej tulei został wmurowany jako kamień węgielny wraz z rozpoczęciem robót budowlanych w 2004 r. 22 października 2004 r. w Warszawie nastąpiło podpisanie umowy na rozbudowę i modernizację skoczni narciarskiej K-120 w Wiśle Malince pomiędzy COS w Szczyrku i wykonawcą Hydrobudowa Śląsk SA. Dokumenty zostały podpisane w obecności m.in. ministra kancelarii Prezydenta RP Edwarda Szymańskiego, prezesa Polskiego Komitetu Olimpijskiego Stefana Paszczyka, przewodniczącej Rady Miejskiej Danuty Ucher, Apoloniusza Tajnera oraz burmistrza Wisły Jana Poloczka. Prace budowlane ruszyły już w listopadzie 2004 r., a planowane zakończenie ustalono na 31 lipca 2007 r. Niestety, 8 sierpnia 2006 r. prace zostały przerwane z powodu osunięcia się ziemi na zeskoku skoczni. Wznowiono je w 2007 r. i postanowiono, iż skocznia zostanie oddana do użytku we wrześniu 2008 r. Uroczystość otwarcia połączona zaś będzie z pierwszymi zawodami na skoczni – Letnimi Mistrzostwami Polski w skokach narciarskich i kombinacji norweskiej na igelicie.

27 września 2008 r. uroczyście otwarto skocznię narciarską w Wiśle Malince, nadając jej imię Adama Małysza. To było wielkie i wspaniałe wydarzenie. Podczas otwarcia skoczni nie mogło oczywiście zabraknąć elementów związanych z Beskidami. Kibiców powitały śpiewem grupy folklorystyczne. Jeszcze przed startem serii próbnej głos zabrał poseł do Parlamentu Europejskiego prof. Jerzy Buzek. Kulminacyjną częścią ceremonii było poświęcenie i nadanie skoczni imienia Adama Małysza. Wielki mistrz przeciął wstęgę odsłaniając pamiątkową tablicę potwierdzającą, że obiekt w Malince nosi jego imię. Po oficjalnej części zaczęły się stojące na wysokim poziomie zawody. Oczekiwań kibiców nie zawiódł Adam Małysz, który dwukrotnie, skokami na odległość 132 i 132,5 m, bił rekord skoczni. Osiągając łączną notę 278,6 punktów „Orzeł z Wisły”, startujący w barwach KS Wisła Ustronianka, bezapelacyjnie zdobył mistrzostwo Polski – pierwsze w karierze w Wiśle.

Źródło: peuk.fiiz.pl

Zaktualizowano 7 miesięcy temu

Dane teleadresowe

Malinka 4
43-460 Wisła
place
49.6285039238423, 18.9153671264648Skopiowano do schowka
N49º37'42.614", E18º54'55.322"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Wstęp płatny
Miejsce/obiekt, z którego korzystanie, zwiedzanie wymaga uiszczenia opłat.
Parking
Miejsce/obiekt w pobliżu którego istnieje możliwość płatnego lub bezpłatnego zaparkowania samochodu.
Możliwość zwiedzania
Miejsce/obiekt, który jest udostępniany do zwiedzania.
Punkt widokowy
Miejsce/obiekt z którego rozpościera się bardzo dobry widok na okolicę.
Ogólnodostępny
Obiekt ogólnodostępny dla wszystkich w określonych dniach i godzinach. (np. instytucja publiczna lub kościół czynne w określonych godzinach).

Inne w kategorii: Dla aktywnych To najbliższe atrakcje w tej samej kategorii.

Najbliższe atrakcje W najbliższej okolicy znajduje się wiele ciekawych atrakcji. Oto niektóre z nich.