Izba Historyczna Nadleśnictwa Wisła

Data powstania obiektu: 2007 r.
Opis

Wisła zalicza się do najpopularniejszych polskich miejscowości wypoczynkowych. Swoją „karierę” kurortu rozpoczęła już na początku XIX wieku, kiedy pojawili się tutaj pierwsi turyści pragnący zobaczyć źródła najdłuższej polskiej rzeki. Później przyszła kolej na rozwój uzdrowiska, które w końcu ustąpiło miejsca rekreacji i czynnemu wypoczynkowi. Od zawsze największą atrakcją Wisły są otaczające ją wzniesienia Beskidu Śląskiego – majestatyczna Barania Góra czy pasmo Czantorii i Stożka. Góry porośnięte są przez piękne lasy, które kiedyś przyciągały głównie myśliwych, nawet z cesarskiego rodu Habsburgów, a dziś są wytchnieniem dla tysięcy turystów. Potrzebę prowadzenia przemyślanej gospodarki leśnej dojrzeli już XIX-wieczni właściciele rozległych lasów Śląska Cieszyńskiego i Żywiecczyzny – Habsburgowie. Tradycje te kontynuowano w okresie międzywojennym, a obecnie podtrzymuje je Przedsiębiorstwo Lasy Państwowe. Zarządzające lasami dużej części Beskidu Śląskiego Nadleśnictwo Wisła zaprasza do swojej siedziby przy ul. Czarne 6, aby zapoznać z dziejami leśnictwa w regionie oraz tajemnicami pracy leśników. Przy budynku Nadleśnictwa stoi otworem Izba Historyczna i Kancelaria Leśniczego. Turystom udostępniono je w 2007 roku, upamiętniając w ten sposób 10-lecie działań edukacyjno-promocyjnych Nadleśnictwa. W Izbie przedstawiono m.in. sylwetki wiślańskich leśników - w tym Pawła Sikory, który już w okresie międzywojennym zwrócił uwagę na słynne teraz świerki istebniańskie. W Kancelarii natomiast starano się odtworzyć dawne warunki pracy leśniczego.

Źródło: slaskie.travel

Historia

Od zawsze największą atrakcją Wisły są otaczające ją wzniesienia Beskidu Śląskiego – majestatyczna Barania Góra czy pasmo Czantorii i Stożka. Góry porośnięte są przez piękne lasy, które kiedyś przyciągały głównie myśliwych, nawet z cesarskiego rodu Habsburgów, a dziś są wytchnieniem dla tysięcy turystów. Potrzebę prowadzenia przemyślanej gospodarki leśnej dojrzeli już XIX-wieczni właściciele rozległych lasów Śląska Cieszyńskiego i Żywiecczyzny – Habsburgowie. Tradycje te kontynuowano w okresie międzywojennym, a obecnie podtrzymuje je Przedsiębiorstwo Lasy Państwowe. Zarządzające lasami dużej części Beskidu Śląskiego Nadleśnictwo Wisła zaprasza do swojej siedziby przy ul. Czarne 6, aby zapoznać z dziejami leśnictwa w regionie oraz tajemnicami pracy leśników. Przy budynku Nadleśnictwa stoi otworem Izba Historyczna i Kancelaria Leśniczego. Turystom udostępniono je w 2007 roku, upamiętniając w ten sposób 10-lecie działań edukacyjno-promocyjnych Nadleśnictwa. W Izbie przedstawiono m.in. sylwetki wiślańskich leśników – w tym Pawła Sikory, który już w okresie międzywojennym zwrócił uwagę na słynne teraz świerki istebniańskie. W Kancelarii natomiast starano się odtworzyć dawne warunki pracy leśniczego.

Źródło: wot.wisla.pl

Zaktualizowano 7 miesięcy temu

Dane teleadresowe

Czarne 6
43-460 Wisła
Tel.: +48 33 855 24 26
place
49.618353, 18.919931Skopiowano do schowka
N49º37'6.071", E18º55'11.752"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Wstęp płatny
Miejsce/obiekt, z którego korzystanie, zwiedzanie wymaga uiszczenia opłat.
Parking
Miejsce/obiekt w pobliżu którego istnieje możliwość płatnego lub bezpłatnego zaparkowania samochodu.
Możliwość zwiedzania
Miejsce/obiekt, który jest udostępniany do zwiedzania.
Ogólnodostępny
Obiekt ogólnodostępny dla wszystkich w określonych dniach i godzinach. (np. instytucja publiczna lub kościół czynne w określonych godzinach).

Inne w kategorii: Rozrywka i kultura To najbliższe atrakcje w tej samej kategorii.

Najbliższe atrakcje W najbliższej okolicy znajduje się wiele ciekawych atrakcji. Oto niektóre z nich.