Kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Wodzisławiu Śląskim

Data powstania obiektu: 1947–1948 r.
Opis
Barokowy kościół został wzniesiony na wodzisławskim wzgórzu w 1948 r. Jego poświęcenia dokonał w tym samym roku biskup katowicki Stanisław Adamski. Parafię pw. Podwyższenia Krzyża Świętego ustanowiono dopiero w 1957 r.

Kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego jest świątynią parafialną rzymskokatolickiej parafii pod tym samym wezwaniem, która należy do dekanatu wodzisławskiego położonego na terenie archidiecezji katowickiej. Parafia ta została wydzielona z parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w 1957 r.

Kościół powstał z powiększenia kaplicy cmentarnej. Jego projektantem był inż. Andrzej Kotas. Wystrój wnętrza zaprojektował natomiast Henryk Piechaczek z Jedłownika. Kościół reprezentuje styl barokowy. Jego długość wynosi 40,2 m, a szerokość – 23,6 m.

Obecny wygląd świątynia zawdzięcza rozbudowie przeprowadzonej na początku XXI w. wg projektu Stanisława Kwaśniewicza. Ten urodzony w 1930 r. w Krakowie, niestety nie żyjący już artysta, od 1964 r. wykonywał szereg projektów architektury sakralnej. Zaprojektował i zrealizował 16 kościołów i kaplic, kilka dzwonnic, cały szereg aranżacji wnętrz kościelnych, między innymi bazyliki w Piekarach Śląskich, kaplicy w Kurii Diecezjalnej w Katowicach, kościołów w Wiśle, Ustroniu-Centrum, Skoczowie, Pawłowicach Śląskich, Orzegowie i innych. Był autorem realizacji oprawy przestrzennej i plastycznej spotkania z Ojcem Świętym Janem Pawłem II na lotnisku w Katowicach w 1983 r. Od 1964 r. roku uczestniczył również w pracach Archidiecezjalnej Komisji Architektury i Sztuki Sakralnej w Katowicach. 25 listopada 1984 r. otrzymał Order Papieski – Pro Ecclesiae Pontifice.

Historia

Pierwsze wzmianki o Zawadzie, będącej obecnie jedną z dzielnic Wodzisławia Śląskiego, pochodzą z XIII w. W tym okresie była ona częścią dóbr rycerskich Pszów, a jej mieszkańcy pracowali na folwarku w Pszowie. Pszowskie dominium posiadało w Zawadzie ponad 500 mórg dobrych łąk, role, stawy, lasy. Do końca XIX w. Zawada pozostała wsią rolniczą. Dopiero po odkryciu węgla kamiennego, zaczęło przybywać tutaj warstwy robotniczej. W 1806 r. w Zawadzie odkryto źródła siarczane. W 1884 r. wieś miała już 240 mieszkańców, a w 1936 r. – 1190 mieszkańców. Ludność wsi brała masowy udział w powstaniach śląskich. W plebiscycie mieszkańcy opowiedzieli się za przynależnością do Polski. W 1922 r. pobliskie ziemie wraz z Zawadą wcielono do Polski.

Zawadzka parafia pw. Podwyższenia Krzyża Świętego jest parafią młodą. Fakt ten jednak nie budzi zdziwienia z uwagi na uwarunkowania historyczne i związaną z nimi małą liczbę mieszkańców wsi. Została ona erygowana dopiero pod koniec lat 50. XX w. Przed jej powstaniem, wierni uczęszczali na nabożeństwa do kościoła w Jedłowniku oraz kościoła pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Wodzisławiu. Po zakończeniu II wojny światowej, pojawiła się potrzeba wybudowania nowego kościoła dla Zawady. Plany jej budowy zostały zatwierdzone w 1947 r. Już w rok później na wielką kościelną wieżę wciągnięto krzyż. Kościół powstał do końca 1948 r., a w dniu 12 grudnia tego roku miała miejsce uroczystość jego poświęcenia, którego dokonał biskup katowicki ks. Stanisław Adamski. Pomimo wzniesienia kościoła, do 1953 r. Zawada należała do parafii w Pszowie. W 1953 r. ustanowiono tutaj kurację, a parafię erygowana w cztery lata później 28 maja 1957 r. W 1980 r. nowy proboszcz parafii, ks. Jerzy Palarczyk, otrzymał zgodę na budowę probostwa i salek katechetycznych. W 1983 r. w kościele założono dwa dzwony o łącznej wadze 331 kg. Wykonawcami była odlewnia dzwonów Felczyński z Przemyśla. Fundatorami byli ojciec i syn, Bolesław i Zbigniew Spandel. W 1987 r. w kościele założono nową chrzcielnicę.

W 2001 r. kościół został rozbudowany wg projektu Stanisława Kwaśniewicza. Na przełomie 2005 i 2006 r. zamontowano nowe witraże, a w maju 2010 r. ks. biskup Gerard Bernacki poświęcił nowy ołtarz.

Źródło: peuk.fiiz.pl

Zaktualizowano 7 miesięcy temu

Dane teleadresowe

Ignacego Paderewskiego 198
44-373 Wodzisław Śląski
place
50.016313, 18.378486Skopiowano do schowka
N50º0'58.727", E18º22'42.55"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Parking
Miejsce/obiekt w pobliżu którego istnieje możliwość płatnego lub bezpłatnego zaparkowania samochodu.
Możliwość zwiedzania
Miejsce/obiekt, który jest udostępniany do zwiedzania.
Ogólnodostępny
Obiekt ogólnodostępny dla wszystkich w określonych dniach i godzinach. (np. instytucja publiczna lub kościół czynne w określonych godzinach).
Wstęp bezpłatny
Kościół rzymskokatolicki

Inne w kategorii: Sakralne To najbliższe atrakcje w tej samej kategorii.

Najbliższe atrakcje W najbliższej okolicy znajduje się wiele ciekawych atrakcji. Oto niektóre z nich.