Muzeum Współczesne Wrocław
Muzeum Współczesne Wrocław (MWW) – muzeum sztuki współczesnej we Wrocławiu, miejska, samorządowa instytucja kultury. Powołane przez Radę Miejską Wrocławia 10 lutego 2011 roku, a otwarte 2 września 2011 roku.
Muzeum ma na celu wystawianie, popularyzowanie i gromadzenie zbiorów sztuki współczesnej i sztuki wrocławskiej II połowy XX wieku. Koncentruje się także na edukacji i programach społecznych skierowanych do mieszkańców Wrocławia.
Jest jedynym muzeum w Polsce mieszczącym się w bunkrze, stąd nazywane jest „schronem dla sztuki”. Mieści się na osiedlu Szczepin przy Placu Strzegomskim, w schronie przeciwlotniczym wybudowanym dla ludności cywilnej w 1942 roku według projektu Richarda Konwiarza.
Źródło: wikipedia.pl
W 2004 roku w ramach programu ministerialnego "Znaki Czasu" powołano Dolnośląskie Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych, którego celem miało być zbudowanie kolekcji i centrum sztuki współczesnej. W 2007 roku koncepcja programowa i misja muzeum, wraz z jego nazwą "Współczesne Wrocław" zostały opracowane przez Dorotę Monkiewicz i Piotra Krajewskiego. Główna idea oparta była o projekt Muzeum Sztuki Aktualnej Jerzego Ludwińskiego. W 2008 roku rozpisano konkurs architektoniczny na projekt siedziby instytucji, zaś w 2009 roku pojawił się pomysł tymczasowego osadzenia jej w schronie przy pl. Strzegomskim.
Muzeum Współczesne Wrocław (w skrócie MWW) zostało oficjalnie powołane w dniu 10 lutego 2011 roku i prowadzi działalność na podstawie statutu nadanego przez Radę Miejską Wrocławia. Otwarcie muzeum zainaugurowała wystawa Zbigniewa Gostomskiego pt. "Zaczyna się we Wrocławiu" oraz piknik skierowany do mieszkańców Wrocławia.
W 2016 roku Urząd Miejski Wrocławia nie przedłużył Monkiewicz kontraktu, co wywołało kontrowersje w środowisku artystycznym miasta i zawiązanie petycji w jej obronie, a także pytania o polityczne przyczyny owej decyzji. Chociaż założycielka Muzeum wystartowała w konkursie na nowego dyrektora, ostatecznie został nim dr Andrzej Jarosz, wykładowca w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Wrocławskiego. Po jego nagłej śmierci w grudniu 2019 roku, funkcję dyrektora Muzeum przejął historyk sztuki Piotr Lisowski. 16 stycznia 2021 roku stanowisko dyrektorki objęła dr Sylwia Świsłocka-Karwot.
Źródło: wikipedia.pl