Pomnik Ofiar Zbrodni Katyńskiej we Wrocławiu
Pomnik Ofiar Zbrodni Katyńskiej (Pomnik Ofiar Katynia, Miednoje i Charkowa, więźniów obozów Kozielsk, Starobielsk, Ostaszków) we Wrocławiu – pomnik upamiętniający ofiary zbrodni katyńskiej. Autorem projektu pomnika jest Tadeusz Tchórzewski. Budowany w latach 1994–2000.
Uroczystość odsłonięcia pomnika odbyła się 22 września 2000 r. Odsłonięcia dokonał (w obecności rodzin pomordowanych, władz Wrocławia i Województwa Dolnośląskiego, przedstawicieli duchowieństwa, Wojska Polskiego, Policji i kombatantów), Andrzej Przewoźnik.
Pomnik usytuowany jest na planie krzyża, na powierzchni 380 m2. Ma formę czterech płyt granitowych oraz dwóch figur z brązu: Anioła Śmierci i Piety Katyńskiej – Matki-Ojczyzny trzymającej w ramionach zamordowanego jeńca. Detale tej rzeźby zostały wykonane z wielką starannością. Jeniec w tylnej części głowy ma ranę wlotową po strzale oraz skrępowane na plecach ręce. Na ścianie postumentu z lewej strony wyryte są nazwy miejsc zbrodni, zaś na postumencie, ze strony prawej – nazwy obozów jenieckich. Podłoże składa się z 22 tys. kostek brukowych ułożonych obok siebie. Każda kostka symbolizuje jedną ofiarę zbrodni.
Na pomniku umieszczono tablicę z inskrypcją w języku polskim:
Wiosną 1940 roku z rozkazu Stalina strzałem w tył głowy zamordowano w Katyniu, Miednoje, Charkowie i w nieznanych miejscach byłego ZSSR 22 tysiące polskich oficerów, policjantów i innych jeńców z obozów Kozielsk, Ostaszków, Starobielsk
W hołdzie pomordowanym pomnik ten z inicjatywy stowarzyszenia „Dolnośląska Rodzina Katyńska” ufundowali rodacy
Wrocław, w roku 1999
Źródło: wikipedia.pl