Elektrownia wodna Wrzeszczyn
Elektrownia Wrzeszczyn to elektrownia wodna zaliczana do klasy MEW na rzece Bóbr, we wsi Wrzeszczyn, która powstała w latach 1926-1927. O jej kształcie decyduje jaz dwuprzęsłowy z mostem jazowym i - podobnie jak w elektrowni Bobrowice I - usytuowanie budynku w przedłużeniu skrzydła jazu. Napędy i układ sterowania (tutaj klapami systemu Stoneya) umieszczono w filarach jazu, przegradzającego rzekę. Była to pierwsza elektrownia śląska, w której zainstalowano turbiny systemu Kaplana.
Wynalazcą nowego typu turbiny był Victor Kaplan z Brna. Pierwszą zbudowała w 1919 roku brneńska firma Storek, ale dopiero w 1923 roku, po opanowaniu problemu kawitacji, firma J.M. Voith uruchomiła masową ich produkcję. Pierwszą turbinę Kaplana w Polsce zainstalowano w 1926 roku w elektrowni Gródek. Jej model okazał się trwały. W połowie XX wieku opanował wiele elektrowni, stosowano go na stopniach wodnych o małym spadzie i rzekach o nieregularnych przepływach wody.
O wartościach historyczno-technicznych elektrowni, dzisiaj już zautomatyzowanej, przesądza nie tylko kształt budowli hydrotechnicznych tworzących zbiornik, oryginalne wyposażenie siłowni energetycznej, w tym podwójne regulatory obrotów systemu J.M. Voith z serwomotorami, także architektura, kształtowana w duchu funkcjonalizmu i modernizmu.
Zbiornik wodny tworzy Jezioro Wrzeszczyńskie rozciągające się między Wrzeszczynem a Siedlęcinem. Kilka kilometrów w górę rzeki znajduje się elektrownia wodna Bobrowice I tworząca Jezioro Modre w okolicy Perły Zachodu. Przez most jazowy na elektrowni Wrzeszczyn prowadzi szlak rowerowy ER-6 biegnący od przejścia granicznego w Lubawce do Bolesławca oraz Turystyczny Szlak Rowerowy: "Obwodnica Jeleniogórska".
Dane techniczne elektrowni wodnej Wrzeszczyn:
- Spad znamionowy: 15,5 m
- Turbiny firmy J.M.Voith, generatory firmy Sachsenwerk
- Moc osiągalna: 3 MW i 1,2 MW
- Przełyk całkowity: 37,8 m³/s.
- Średnioroczna produkcja energii elektrycznej: 7 800 000 kWh.
Źródło: wikipedia.pl