Kościół pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Siedlęcinie
A/2093/1420 z 3.09.1965
Kościół pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Siedlęcinie to dawny zbór ewangelicki zbudowany na planie prostokąta. Nakrywa go łamany, czterospadowy dach z ośmioboczną wieżyczką z latarnią na sygnaturkę. Kościół usytuowany na wyniesieniu w środkowej części wsi, górujący nad jej zabudową. Utrzymany w stylu późnobarokowym, jednonawowy, murowany z kamienia i cegły, oparty na planie prostokąta o dłuższej osi na linii południowy zachód-północny wschód.
Ściany kościoła Matki Bozej Nieustającej Pomocy w Siedlęcinie zdobią pilastry z kapitelami w stylu korynckim. Naroża świątyni są zaokrąglone. Kościół prześwietlają wysokie łukowato zamknięte okna. Wnętrze świątyni dzielą kolumny podpierające trzypiętrowe empory, co daje wrażenie budowli trójnawowej. Przy ołtarzu ustawiono figury świętych apostołów Piotra i Pawła. Prospekt organowy znajduje się za ołtarzem. Balustrada chóru muzycznego wielokrotnie załamana z tralkami. Piszczałki organów zabudowane w wysokiej oprawie z ażurowymi zdobieniami. Od 1965 roku świątynia należy do wyznania Rzymsko-katolickiego.
Źródło: wikipedia.pl / zabytek.pl
Pierwszy zbór w Siedlęcinie stanął w roku 1742 i był wykonany prawdopodobnie z bardzo nietrwałego materiału, skoro już w latach 1780-1782 wykonano nową świątynię. Projektantem został budowniczy Isemer, a wykonawcami mistrz murarski Demus i cieśla Scholz z Jeleniej Góry. Kapitale kolumn wykonano dopiero w 1832 roku.
Jest to budowla nieorientowana, murowana, założona na rzycie prostokąta, nakryta czterospadowym dachem, łamanym dachem z sygnaturką, zwieńczona spłaszczonym hełmem z latarnią. Elewacje podzielone płaskimi pilastrami z korynckimi kapitelami. Narożniki budowli są zaokrąglone.
Wnętrze salowe pozornie trójnawowe przez kolumny emporowe podpierające sklepienie z desek. Nad częścią środkową kolebkowe na gurtach, nad emporami stropy z kasetonami z listew. Nad zakrystią chór organowy przechodzi po bokach w pierwszą kondygnację empor. Prospekt organowy umieszczono za ołtarzem. Szafa organowa została wykonana przez mistrza stolarskiego Kade z Jeleniej Góry w drugiej połowie XVIII wieku, podobnie jak ołtarz główny i ambona. Ołtarz flankują dwie figury św. Piotra i Pawła autorstwa Lachela z Krzeszowa. W misternym ażurowym rokokowym zwieńczeniu ukazano Chrystusa Zmartwychwstałego. Ambona, wsparta na słupie, posiada cylindryczny korpus zdobiony nakładanym rokokowym ornamentem roślinnym. Podejścia o linii falistej zdobione podobnie jak korpus. Bramka zdobiona rokokowym wazonem.
Pozostały wystrój jest późnobarokowy względnie klasycystyczny.
Źródło: jezowsudecki.pl
Msze Święte w kościele Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Siedlęcinie:
- w niedziele i święta: 8:00 i 12:00