Centrum Edukacji Przyrodniczej Tatrzańskiego Parku Narodowego w Zakopanem

Historyczna nazwa: Muzeum Przyrodnicze Tatrzańskiego Parku Narodowego w Zakopanem
Data powstania obiektu: 1984 r.
Opis

Centrum Edukacji Przyrodniczej Tatrzańskiego Parku Narodowego w Zakopanem (dawniej Muzeum Przyrodnicze Tatrzańskiego Parku Narodowego w Zakopanem) to jeden z najnowocześniejszych tego typu obiektów w Małopolsce zaprojektowany i wykonany przez Tatrzański Park Narodowy. Multimedialne Centrum Edukacji Przyrodniczej położone przy Centralnym Ośrodku Sportu w Zakopanem to również przykład ciekawej architektury Zakopanego.

Pierwszym punktem zwiedzania jest największa w Polsce makieta Tatr, na której wyświetlana jest prezentacja z komentarzem lektora. Kolejnym etapem spaceru są dioramy przedstawiające łąkę i las oraz wpływ człowieka na tatrzańskie ekosystemy - tutaj narratorami są tatrzańskie zwierzęta. Uzupełnieniem ekspozycji są filmy przyrodnicze, które pokazują tatrzańską przyrodę z perspektywy ich dzikich mieszkańców. Projekcje filmów odbywają się w nowo wybudowanych salach kinowych. Nie są to jednak zwykłe projekcje. Jedna z sal kinowych, w której użyta jest technologia 4D, zapewnia dodatkowe wrażenia, np. podmuchy „wiatru”. Widzowie dostaną również specjalne okulary, dzięki którym obraz zyska trójwymiarowość. W trakcie zwiedzania można zajrzeć także do jaskini. Bardzo przypomina tę prawdziwą, jest tak samo chłodna i sączy się w niej woda. Tutaj można posłuchać o tym, co się dzieje w tatrzańskich podziemiach, kto w nich mieszka i dlaczego. Na dzieci czeka również sala odkryć z grami komputerowymi, które uczą orientacji na mapie, ćwiczą pamięć, pomagają rozpoznawać odgłosy zwierząt i ćwiczyć spostrzegawczość. Są tu też gry działające w technice Kinect i wiele innych, ciekawych atrakcji.

Spacer edukacyjny po ośrodku zajmuje około godziny, podczas której zwiedzający z pewnością dowiedzą się czegoś nowego o najwyższych polskich górach. Wstęp jest bezpłatny.

W Centrum znajduje się też Ośrodek Dokumentacji Tatrzańskiej im. Zofii Radwańskiej-Paryskiej i Witolda H. Paryskiego. Placówka ta przejęła liczący kilkadziesiąt tysięcy pozycji zbiór Zofii i Witolda Paryskich, w skład którego wchodzą m.in. książki, czasopisma, mapy, fotografie i karty pocztowe.

 Źródło: visitmalopolska.pl

Historia

Muzeum zostało utworzone w 1984 roku, a w jego powstaniu brali udział m.in. prof. Witold Paryski oraz prof. Mieczysław Klimaszewski. Głównym tematem wystawy prezentowanej w placówce była tatrzańska przyroda oraz historia ochrony przyrody w Tatrach. W 2004 roku podjęto decyzję o przekształceniu muzeum w ośrodek edukacji przyrodniczej. Zmodernizowano wystawę i rozpoczęto realizację licznych programów edukacyjnych skierowanych do turystów i społeczności lokalnej. W latach 2015-2017 dzięki wsparciu Funduszy Norweskich oraz środków Unii Europejskiej dokonano rozbudowy i przebudowy Centrum. Obecnie prezentowana jest w nim nowoczesna multimedialna ekspozycja przyrodnicza.

Źródło: wikipedia.pl

Zaktualizowano wczoraj

Dane teleadresowe

Tytusa Chałubińskiego 42a
34-500 Zakopane
place
49.28509249105341, 19.972027259945907Skopiowano do schowka
N49º17'6.333", E19º58'19.298"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Wstęp płatny
Miejsce/obiekt, z którego korzystanie, zwiedzanie wymaga uiszczenia opłat.
Atrakcje dla dzieci
Miejsce/obiekt posiadające w swojej ofercie atrakcje dla dzieci (np. kąpieliska, parki rozrywki, sale zabaw itp.).
Parking
Miejsce/obiekt w pobliżu którego istnieje możliwość płatnego lub bezpłatnego zaparkowania samochodu.
Możliwość zwiedzania
Miejsce/obiekt, który jest udostępniany do zwiedzania.
Ogólnodostępny
Obiekt ogólnodostępny dla wszystkich w określonych dniach i godzinach. (np. instytucja publiczna lub kościół czynne w określonych godzinach).

Najbliższe atrakcje W najbliższej okolicy znajduje się wiele ciekawych atrakcji. Oto niektóre z nich.