Pomnik Chałubińskiego i Sabały w Zakopanem

Data powstania obiektu: 1903 r.

Pomnik Chałubińskiego i Sabały w Zakopanem usytuowanu pomiędzy ulicą Zamoyskiego i Chałubińskiego, otoczony starodrzewem, wykonany w formie popiersia, spoczywającego na postumencie w kształcie odwróconego obelisku o zaokrąglonych narożach, który osadzony jest na nieopracowanym kamiennym fundamencie, na którym siedzi postać Jana Krzeptowskiego "Sabały" - przyjaciel Chałubińskiego. Popiersie oraz figurę Sabały odlano z brązu, obelisk wyrzeźbiono w ciemnym granicie śląskim, a kamień podstawy jest głazem tatrzańskim zwiezionym z Kuźnic.

Popiersie przedstawia Chałubińskiego jako mężczyznę w średnim wieku, którego wzrok skierowany jest w stronę Tatr. Figura Sabały ujmuje siedzącego, naturalnej wielkości zgarbionego starca, ubranego w tradycyjny strój zakopiański, trzymającego w lewej ręce gęśle, które po śmierci Sabały przechowywał Chałubiński. Obszar pomnika wyznacza żelazna krata z motywami ludowymi. Wykonana wg projektu Stanisława Witkiewicza jest jednym z najlepszych przykładów zastosowania stylu zakopiańskiego w kowalstwie artystycznym.

Źródło: zabytek.pl

Zaktualizowano wczoraj

Dane teleadresowe

Hr. Władysława Zamoyskiego
34-500 Zakopane
place
49.2872014022905, 19.970827835468807Skopiowano do schowka
N49º17'13.925", E19º58'14.98"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Wstęp bezpłatny
Dostęp 24h/7
Obiekt publiczny, dostępny dla wszystkich 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu (np. pomnik w parku, przydrożny krzyż itp.).

Inne w kategorii: Upamiętnienia To najbliższe atrakcje w tej samej kategorii.

Najbliższe atrakcje W najbliższej okolicy znajduje się wiele ciekawych atrakcji. Oto niektóre z nich.