Pomnik Juliusza Słowackiego w Żegiestowie-Zdroju
Pomnik Juliusza Słowackiego w Żegiestowie-Zdroju wystawiony w roku 1909, w stulecie urodzin Juliusza Słowackiego, uroczystość ku czci Słowackiego połączona została z odsłonięciem tablicy ufundowanej przez kuracjuszki – „kobiety polskie” – w parku zdrojowym.
Był to prawdopodobnie drugi pomnik wzniesiony ku czci genialnego wieszcza. Pierwszy wystawił Słowackiemu w 1899 roku, w swoim parku w Miłosławiu, znany na gruncie wielkopolskim mecenas sztuki, Józef Kościelski. W okresie okupacji władze hitlerowskie nakazały rozbiórkę tego pomnika. Zdemontowane popiersie poety, przechowane w piwnicy spichlerza w Bugaju, w 1952 roku wróciło na swoje miejsce.
Wyboru lokalizacji w Żegiestowie dokonano w okresie, gdy nie było jeszcze Domu Zdrojowego, zaprojektowanego przez prof. Adolfa Szyszko-Bohusza, a droga przebiegała inaczej. Po wybudowaniu Domu Zdrojowego pomnik pozostał nadal wysoko w lesie, w miejscu trudno dostępnym, w związku z tym był rzadko odwiedzany. Dzięki temu przetrwał okupację hitlerowską. W końcu XX wieku w Wierchomli wykonano nowy postument i pomnik został przeniesiony na deptak przed Domem Zdrojowym.
Źródło: almanachmuszyny.pl