Data powstania obiektu: 1846 r.
Opis

Uzdrowisko Żegiestów-Zdrój to malowniczy, górski kurort w gminie Muszyna położony w Beskidzie Sądeckim w przełomie rzeki Poprad, na terenie Popradzkiego Parku Krajobrazowego. Wyraźne oddzielenie części uzdrowiskowej od wsi Żegiestów, oddalonej o około 2 km, przyczyniło się do zachowania leczniczych walorów uzdrowiskowych oraz do samodzielnego rozwoju przestrzeni uzdrowiskowej. Tworzywa uzdrowiskowe Żegiestowa-Zdroju to naturalne wody mineralne i klimat wyróżniający się cechami podgórskimi, umiarkowanie i silnie bodźcowy, z lokalnymi nieckami mikroklimatycznymi, moderowany przez otaczające lasy.

Historia Żegiestowa-Zdroju jako uzdrowiska sięga 1846 roku, kiedy to odkryto źródła wody mineralnej w Dolinie Szczawnego Potoku.

Wody mineralne popularne w Żegiestowie to „Anna” i „Zofia II”. Żegiestowskie uzdrowisko składa się z dwóch części. Odrestaurowywane, modernistyczne gmachy Domu Zdrojowego, łazienek (zakładu kąpielowego) oraz pijalni wody „Anna” znajdują się w sąsiedztwie stacji kolejowej Żegiestów-Zdrój. Kolejne obiekty uzdrowiskowe wznoszą się na naturalnym półwyspie, zwanym Łopatą Polską, łączące nowoczesną architekturę z zabytkowymi murami posiadającymi bogatą historię. Obok budynków sanatorium Wiktor Cechini, w uzdrowiskowej części miejscowości Żegiestów-Zdrój, znajduje się przepiękna, widokowa ścieżka ornitologiczna biegnąca dookoła Łopaty Polskiej.

Wspaniały przełom rzeki Poprad stanowiący tutaj granicę między Słowacją a Polską, można podziwiać z biegnącej wzdłuż rzeki szosy lub podczas spływu kajakami czy pontonami.

Źródło: polska.travel / visitmalopolska.pl

Profil leczniczy

Profil leczniczy uzdrowiska to: ortopedia, reumatologia, laryngologia, pulmonologia, gastroenterologia, diabetologia, otyłość, osteoporoza, nefrologia i urologia. Leczy się tu: choroby układu pokarmowego, moczowego i oddechowego oraz schorzenia narządu ruchu.
Żegiestowskie wody to szczawy nasycone naturalnym wolnym dwutlenkiem węgla. Dzięki kwasowemu odczynowi, wody są bogate w magnez, wapń, brom, jod i żelazo. Zalecane, przede wszystkim do picia i inhalacji, rzadziej do kąpieli.

W Żegiestowie-Zdroju eksploatowane są źródła:

  • Anna, szczawa wodorowęglanowo-wapniowo-magnezowa, żelazista, o stopniu zmineralizowania 0,25%
  • Zofia II, której ujęcie znajduje się na terenie sanatorium Wiktor na Łopacie Polskiej. Zofia II to szczawa wodorowęglanowo-magnezowo-sodowo-wapniowa, zmineralizowana w stopniu 0,35%.

W Żegiestowie są też nieeksploatowane źródła:

  • Andrzej, szczawa wodorowęglanowo-magnezowa, żelazista, o stopniu zmineralizowania 1,01%
  • Żegiestów II, szczawa wodorowęglanowo – magnezowo – sodowa, bromowa, o stopniu zmineralizowania 1,3%.

Źródło: polska.travel / visitmalopolska.pl

Historia

Początki Żegiestowa sięgają dnia 26 lipca 1575 r., a karierę zdroju miasteczko rozpoczęło w 1846 roku w czasie badań Jakuba Ignacego Medweckiego nad wodami leczniczymi w rejonie Muszyny. Pocztą pantoflową, poszukiwacz źródeł, uzyskał informacje o wodach leczących w okolicy Szczawnego Potoku. Znalazł i urządził uzdrowisko z łazienkami, domami gościnnymi i parkiem z alejkami różanymi i oświetleniem naftowym. Dom zdrojowy z pijalnią wód, stał się miejscem spotkań towarzyskich. Okres międzywojenny dał Żegiestowowi taką popularność, że pojawiały się ogłoszenia w prasie, zabraniające przyjazdu bez rezerwacji miejsca. Gwar kuracjuszy w sanatorium Wiktor, domu zdrojowym i luksusowych willach przerwała wojna i czasy FWP.

Źródło: polska.travel / visitmalopolska.pl

Zaktualizowano 2 miesiące temu

Dane teleadresowe

33-360 Żegiestów-Zdrój
place
49.362399, 20.812763Skopiowano do schowka
N49º21'44.636", E20º48'45.947"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Ogólnodostępny
Obiekt ogólnodostępny dla wszystkich w określonych dniach i godzinach. (np. instytucja publiczna lub kościół czynne w określonych godzinach).
Beskid Sądecki

Inne w kategorii: Architektura To najbliższe atrakcje w tej samej kategorii.

Najbliższe atrakcje W najbliższej okolicy znajduje się wiele ciekawych atrakcji. Oto niektóre z nich.