Pijalnia zdrojowa "Anna" w Żegiestowie-Zdroju
Pijalnia Zdrojowa "Anna" w Żegiestowie-Zdroju usytuowana jest za Sanatorium Dom Zdrojowy w wąwozie u stóp góry Czerszli. Źródło znajduje się w pijalni Anna; łączy trzy pierwotnie istniejące źródła: „Anna”, „Maria” i „Antonina”. Przy obiekcie znajdują się urządzenia do ćwiczeń na świerzym powietrzu.
Woda dostępna w Pijalni Zdrojowej "Anna", położonej na deptaku w centralnej części uzdrowiska, jest głównym ujęciem wody leczniczej w Żegiestowie-Zdroju. Odkryte przez założyciela uzdrowiska Ignacego Medweckiego w 1846 roku, to unikalna w Europie szczawa o bardzo dużej mineralizacji. Terapia wodą wpływa korzystnie na działanie odczulające i przeciwzapalne, zwiększa perystaltykę dróg żółciowych oraz korzystnie wpływa na czynność gruczołów trawiennych, a także działa moczopędnie.
Woda Anna znajduje zastosowanie w różnych obszarach lecznictwa uzdrowiskowego, takich jak: choroby reumatologiczne, choroby górnych i dolnych dróg oddechowych, choroby układu trawiennego, otyłość, osteoporoza, choroby nerek i dróg moczowych, a także choroby krwi i układu krwiotwórczego.
Źródło: uzdrowiskozegiestow.pl / uzdrowiskozegiestow.pl
Obiekt wybudowano w 1945 r., składa się z części pijalni z ujęciem wody mineralnej przykrytym dachem drewnianym wielospadowym oraz dobudowaną częścią rekreacyjną służąca do spacerów i konsumpcji wody mineralnej. Zrujnowany budynek pijalni odzyskał blask i stał się kolejną turystyczną atrakcją.
Źródło: uzdrowiskozegiestow.pl
Woda mineralna ze zdroju Anna była pierwszym ujętym źródłem w Żegiestowie. Jej eksploatacja rozpoczęła się w 1846 roku. Analiza chemiczna wykonana została w 1848 roku przez prof. K.E. Mohra. W 1867 roku po dokonaniu analiz chemicznych połączono ze sobą istniejące obok siebie wypływy źródeł mineralnych. Dzięki temu zabiegowi podniosła się wydajność źródła, a jego skład chemiczny pozostał niezmieniony. Ujęcie zabezpieczono granitowymi płytami. Od 1889 roku zdrój Anna butelkowany był nową metodą, opracowaną przez K. Olszewskiego z UJ w Krakowie specjalnie dla potrzeb Żegiestowa. Technika ta zwała się igiełkową od igły, którą zaraz po napełnieniu butelki wbijano w korek. Dzięki temu zabiegowi odchodził nadmiar powietrza zgromadzonego w szyjce butelki, a po wyjęciu igły korek szczelnie przylegał do butelki. Aktualnie źródło ujęte jest w pijalni , znajdującej się w jarze około 350 m od Domu Zdrojowego. Stosowane jest w terapii pitnej i kąpielowej.
Skład mineralny wód w pijalni zdrojowej "Anna" w Żegiestowie-Zdroju:
- 0.26% HCO3 - Ca - Mg. CO2. Fe
- szczawa wodorowęglanowo - wapniowo - magnezowa. żelazista o mineralizacji 2571 mg/dcm3
Źródło: uzdrowiskozegiestow.pl
Pijalnia zdrojowa "Anna" w Żegiestowie-Zdroju czynna jest codziennie 10.00 do 16.00.
Inne obiekty znajdujące się w:
Uzdrowisko Żegiestów-Zdrój
- Dom Zdrojowy w Żegiestowie-Zdroju
- Łopata Polska
- Pensjonat "Światowid" w Żegiestowie-Zdroju
- Pijalnia zdrojowa "Anna" w Żegiestowie-Zdroju
- Pijalnia zdrojowa "Zofia" w Żegiestowie-Zdroju
- Platforma widokowa w Żegiestowie-Zdroju
- Sanatorium "Wiktor" w Żegiestowie
- Ścieżka przyrodnicza "Łopata Polska"
- Willa „Warszawianka” w Żegiestowie-Zdroju
- Źródło "Św. Anny" w Żegiestowie