Cmentarz Ewangelicki w Żorach

Data powstania obiektu: 1851 r.
Cmentarz ewangelicki powstał w 1851 r., przy nowopowstałym kościele tego samego wyznania. Spoczywają na nim najznamienitsi ewangeliccy mieszkańcy Żor.

W czasie reformacji, gdy kościołem farnym zawiadywali protestanci, wyznawcy tej wiary chowani byli wokół tego kościoła Od lat 30. XVII stulecia w czasie rekatolizacji Śląska, mieszkańcy Żor tego wyznania chowani byli poza murami miasta w dość sporym oddaleniu, na obszarze tzw. Luterskiej Kępy. Po przyłączeniu Śląska do protestanckich Prus, w Żorach funkcjonował ewangelicki kościół pw. św. Barbary, którego lokalizacja nie jest znana, wiadomo jedynie, że spłonął w 1807 r. Prawdopodobnie pochówków dokonywano także wokół niego. Budowę nowego kościoła ewangelickiego rozpoczęto w połowie XIX wieku, obok niego zaś w 1851 r. powstał funkcjonujący do dziś ewangelicki cmentarz. Pochowany tam jest m. in. właściciel pałacu w Baranowicach – baron Emil von Durant de Sénégas, a także właściciel majątku rolnego w Folwarkach, kurator parafii ewangelicko-augsburskiej w Żorach – Adalbert Benecke.

Źródło: peuk.fiiz.pl

Zaktualizowano 3 lata temu

Dane teleadresowe

Osińska 4
44-240 Żory
place
50.041331, 18.696603Skopiowano do schowka
N50º2'28.792", E18º41'47.771"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Parking
Miejsce/obiekt w pobliżu którego istnieje możliwość płatnego lub bezpłatnego zaparkowania samochodu.
Ogólnodostępny
Obiekt ogólnodostępny dla wszystkich w określonych dniach i godzinach. (np. instytucja publiczna lub kościół czynne w określonych godzinach).
Kościół Ewangelicko-Augsburski

Najbliższe atrakcje W najbliższej okolicy znajduje się wiele ciekawych atrakcji. Oto niektóre z nich.