Ratusz Miejski w Żorach

Data powstania obiektu: 1811 r.
Opis
Ratusz miejski znajduje się do dziś przy Rynku od roku 1811. Pełnił on od tego czasu różne role i podlegał wielu przebudowom.

Po pożarze dawnego ratusza w 1807 r., kolejny wybudowano w latach 1811–1812 w południowej pierzei rynku, a nadbudowano o półtorej kondygnacji w 1878 r. W okresie międzywojennym oprócz władz miasta mieściła się tam także Policja Województwa Śląskiego, Sąd Grodzki i Komunalna Kasa Oszczędności. W latach 1927–1928 rozebrano piętrowy budynek przylegający do ratusza i w jego miejsce dobudowano nowe skrzydło ratusza. W okresie okupacji (1939–1945) był siedzibą władz niemieckich. W marcu 1945 r., w wyniku działań wojennych żorski ratusz został zburzony, zachowało się jedynie jego prawe skrzydło. 30 X 1970 r. oddano do użytku nową, dobudowaną część ratusza na rynku, w której znalazły siedzibę Prezydium Miejskiej Rady Narodowej z gabinetem przewodniczącego i sala obrad Miejskiej Rady Narodowej. 25 X 1983 r. Miejska Rada Narodowa w Żorach wyraziła zgodę na przejęcie na cele administracyjne Urzędu Miejskiego budynku byłego Kombinatu Budownictwa Ogólnego Rybnickiego Okręgu Węglowego przy al. Wojska Polskiego 25. Budynek został przejęty na rzecz miasta i przeniesiono do niego większość wydziałów Urzędu Miejskiego. Ratusz na rynku jest w tej chwili siedzibą Rady Miasta, Urzędu Stanu Cywilnego i niektórych wydziałów Urzędu Miasta.

 

Źródło: peuk.fiiz.pl

Historia

Pierwszy ratusz będący siedzibą władz miasta Żory został wzniesiony prawdopodobnie w II poł. XIV w. Brak jednak informacji dotyczących jego usytuowania i wyglądu. Pierwsza lokalizacja przedstawiona na planie miasta opracowanym przez rysownika i kronikarza Wernera z 1766 w przybliżeniu określa jego położenie na rynku. Według tego opisu, był to prostokątny budynek z siodłowym dachem. Jego wieża nie była przedłużeniem fasady, lecz stała samodzielnie i przylegała do ratusza. Dochodziła do 35 m wysokości, a zdobił ją zegar z dwoma talerzami dzwonnymi. Pod zegarem był ganek straży. Z ganku wieżowego prowadziło wejście do izby trębaczy. Pod sklepieniem wieżowym znajdowało się archiwum miejskie (wózek obity żelazem, w czasie pożaru wyciągany na środek rynku). Ratusz ten spłonął w czasie pożaru w 1807 r.

Źródło: peuk.fiiz.pl

Zaktualizowano 7 miesięcy temu

Dane teleadresowe

Rynek 9
44-240 Żory
place
50.045211, 18.694844Skopiowano do schowka
N50º2'42.76", E18º41'41.438"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Możliwość zwiedzania
Miejsce/obiekt, który jest udostępniany do zwiedzania.
Ogólnodostępny
Obiekt ogólnodostępny dla wszystkich w określonych dniach i godzinach. (np. instytucja publiczna lub kościół czynne w określonych godzinach).
Wstęp bezpłatny