Polana Krowiarki - enter to the babia gora national park in krowiarki pass
Polana Krowiarki - enter to the babia gora national park in krowiarki pass 2
Polana Krowiarki - gmina zawoja poland panoramio 18
Polana Krowiarki - krowiarki bg2 1
Polana Krowiarki - krowiarki bg2
Polana Krowiarki - krowiarki bg2 1
Polana Krowiarki - obelisk jana pawla ii na przeleczy krowiarki
Polana Krowiarki - przelecz krowiarki parking
Opis

Polana Krowiarki to oaza spokoju położona na wysokości około 1005-1010 m n.p.m. Znajduje się w otulinie Babiogórskiego Parku Narodowego i jest doskonałym miejscem wypadowym na szlaki turystyczne. Położenie polany w zlewisku Morza Czarnego sprawia, że jest to wyjątkowe miejsce na mapie Polski. Z niej rozpościera się piękny widok na okoliczne góry i lasy.

W początkach babiogórskiej turystyki była popularnym miejscem biwakowania, w pobliżu jest bowiem dobre źródło wody. Po II wojnie światowej znajdowało się na niej pole namiotowe, obecnie biwakowanie jest zabronione. Większość jej powierzchni w chwili obecnej zajmuje parking oraz nieukończone prywatne schronisko górskie. Na polanie znajduje się punkt pobierania opłat za wstęp na szlaki turystyczne, punkt informacji turystycznej i sprzedaży wydawnictw turystycznych, bufet, toalety oraz tablice informacyjne ścieżek edukacyjnych. Na północno-wschodnim skraju polany znajduje się symboliczny grób prof. Zenona Klemensiewicza poległego w katastrofie lotniczej pod szczytem Policy. Na polanie stoi kamienny pomnik upamiętniający Karola Wojtyłę, który w 1938 roku jako student pracował przy budowie drogi na Przełęcz Lipnicką. Na wschodnim skraju polany, po drugiej stronie drogi znajduje się drewniana tablica upamiętniająca ostatnią górską wędrówkę Karola Wojtyły, którą odbył 9 września 1978 roku, zanim został papieżem.

Polana znajduje się w granicach wsi Zubrzyca Górna w województwie małopolskim, w powiecie nowotarskim, w gminie Jabłonka.

Źródło: wikipedia.pl

Wstęp do Babiogórskiego Parku Narodowego (BgPN)

 

Wchodząc na teren Babiogórskiego Parku Narodowego należy zakupić bilet wstępu na cały jego obszar, bez względu na to, z którego szlaku i wejścia korzystamy - bilet jest obowiązkowy. W przypadku braku obsługi w Punktach Informacji Turystycznej i Przyrodniczej odwiedzający ma obowiązek uiścić opłatę wstępu online.

 

Gdzie kupisz bilety do BgPN?

 

1. Pieszo

Turystyka piesza może odbywać się wyłącznie po oznakowanych szlakach pieszych oraz ścieżkach edukacyjnych.

 

2. Rower

Turystyka rowerowa może odbywać się wyłącznie po odpowiednio oznakowanych i przeznaczonych do tego celu szlakach rowerowych, a takich właściwie na obszarze BgPN nie ma, za wyjątkiem:

  • krótkiego odcinka (ok. 1km) trasy rowerowej w Zawoi Markowej,
  • wzdłuż Drogi Wojewódzkiej nr 957 biegnącej z Zawoi Policzne na Przełęcz Krowiarki, której odcinek długości ok. 4 km przebiega przez obszar BgPN.
  • krótkiego odcinka we wschodniej części BgPN długości ok. 600 metrów, który przebiega od hali przy osadzie Śmietanowa w kierunku do leśniczówki na Liniarce (w regulaminie BgPN opisany jako „granica BgPN na Hali Śmietanowej – Gubernasówka – granica BgPN”).

 

3. Konno

Turystyka konna może odbywać się wyłącznie po odpowiednio oznakowanych i przeznaczonych do tego celu szlakach konnych, w rzeczywistości ogranicza się do:

  • krótkiego odcinka we wschodniej części BgPN długości ok. 600 metrów, który przebiega od hali przy osadzie Śmietanowa w kierunku do leśniczówki na Liniarce (w regulaminie BgPN opisany jako „granica BgPN na Hali Śmietanowej – Gubernasówka – granica BgPN”).

 

4. Narty

Turystyka narciarska może odbywać się wyłącznie po trasach narciarskich:

  • Polana Krowiarki - Górny Płaj – Markowe Szczawiny – Przełęcz Brona – Diablak – Sokolica – Polana Krowiarki;
  • Polana Krowiarki – Diablak – Polana Krowiarki;
  • Polana Krowiarki – Markowe Szczawiny – Żywieckie Rozstaje – granica Parku (szlak dwukierunkowy);
  • Markowe Szczawiny – szlakiem czarnym na Dejakowe Szczawiny – do Dolnego Płaju – drogą do szlaku zielonego – Zawoja Markowa.

Udostępnianie obszaru BgPN do poruszania się na nartach możliwe jest jedynie przy odpowiedniej pokrywie śniegu oraz z zapewnieniem ochrony zwierząt, nie później niż do 28 lutego. O terminie rozpoczęcia i zakończenia udostępniania BgPN dla turystyki narciarskiej poinformuje z tygodniowym wyprzedzeniem za pośrednictwem swoich mediów społecznościowych oraz na stronie: www.bgpn.pl.

 

5. Turystyka narciarska (wycieczki zbiorowe)

Może odbywać się wyłącznie pod kierunkiem uprawnionego przewodnika. Liczba osób prowadzonych przez jednego przewodnika nie może przekraczać 10 osób.

 

6. Turystyka zorganizowana (wycieczki zbiorowe)

Może odbywać się wyłącznie pod kierunkiem uprawnionych przewodników górskich posiadających ważną licencję BgPN uprawniającą do oprowadzania wycieczek po jego terenie. Liczba osób prowadzonych przez jednego przewodnika nie może przekraczać 30 osób.

 

7. Pies

Na teren Babiogórskiego Parku Narodowego, z wyjątkiem ścieżki Mokry Kozub (ochrona krajobrazowa), nie wolno wprowadzać psów.

 

8. Pole biwakowe

BgPN udostępnia miejsce do biwakowania na tzw. „Polu Biwakowym” w Zawoi Policzne przy drodze wojewódzkiej nr 957 z Zawoi do Zubrzycy (przy ostrym zakręcie).

 

9. Parkingi:

Szlaki turystyczne

Polana Krowiarki jest węzłem szlaków turystycznych i miejscem, z którego turyści najczęściej wychodzą na Babią Górę. Przechodzą tędy następujące szlaki turystyczne:

  • szlak turystyczny niebieski drogą Górny Płaj na Markowe Szczawiny (do schroniska PTTK na Markowych Szczawinach)
  • szlak turystyczny niebieski do Zawoi – Policzne
  • szlak turystyczny czerwony Główny Szlak Beskidzki – na szczyt Babiej Góry
  • szlak turystyczny czerwony przez Cyl Hali Śmietanowej na Policę
  • szlak turystyczny zielony do Zubrzycy Górnej
  • szlak turystyczny żółty Szlak Papieski – koniec szlaku ze Skawicy przez Policę i Cyl Hali Śmietanowej – trasy ostatniej wycieczki górskiej Karola Wojtyły przed wyborem na papieża.

Źródło: wikipedia.pl

Zaktualizowano 14 dni temu

Dane teleadresowe

Przełęcz Krowiarki
34-484 Zubrzyca Górna
place
49.587567, 19.582211Skopiowano do schowka
N49º35'15.241", E19º34'55.96"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Parking
Miejsce/obiekt w pobliżu którego istnieje możliwość płatnego lub bezpłatnego zaparkowania samochodu.
Ogólnodostępny
Obiekt ogólnodostępny dla wszystkich w określonych dniach i godzinach. (np. instytucja publiczna lub kościół czynne w określonych godzinach).
Wstęp bezpłatny

Najbliższe atrakcje W najbliższej okolicy znajduje się wiele ciekawych atrakcji. Oto niektóre z nich.