Siodło Bończy (ok. 1718 m n.p.m.)

Siodło Bończy (ok. 1718 m n.p.m.) - babia gora bg2 5
Opis

Siodło Bończy (ok. 1718 m n.p.m.) to płytka przełęcz w masywie Babiej Góry (Pasmo Babiogórskie) w Beskidzie Żywiecko-Orawskim. Położona w północno-wschodniej grani Diablaka, między jego szczytem (1723 m n.p.m.) a Małym Garbem Wyżnim (1675 m n.p.m.), jest miejscem o dużym znaczeniu historycznym i przyrodniczym.

Nazwę nadano na cześć ks. Joviusa Fryderyka Bystrzyckiego, herbu Bończa, astronoma i matematyka na dworze króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Ks. Bystrzycki opisał swoje rzekome wejście na Babią Górę w 1782 r., jednak współczesne badania podważają autentyczność tego wydarzenia.

Przełęcz, cała pokryta rumowiskiem skalnym, stanowi charakterystyczny element krajobrazu Babiej Góry. Wiosną teren ożywia kwitnienie sasanki alpejskiej, co podkreśla unikatowy charakter przyrodniczy tego miejsca.

Przez Siodło Bończy biegnie czerwony szlak turystyczny na Diablak, będący częścią Głównego Szlaku Beskidzkiego. Na trasie między Gówniakiem a przełęczą znajdują się dodatkowe wypłaszczenia, takie jak Mały Garb Niżni (1660 m n.p.m.) i Mały Garb Wyżni (1675 m n.p.m.), również usłane rumowiskiem skalnym.

Siodło Bończy znajduje się w granicach Babiogórskiego Parku Narodowego i leży na granicy administracyjnej wsi Zawoja (powiat suski) oraz Lipnica Wielka (powiat nowotarski).

Źródło: wikipedia.pl

Wstęp do Babiogórskiego Parku Narodowego (BgPN)

 

Wchodząc na teren Babiogórskiego Parku Narodowego należy zakupić bilet wstępu na cały jego obszar, bez względu na to, z którego szlaku i wejścia korzystamy - bilet jest obowiązkowy. W przypadku braku obsługi w Punktach Informacji Turystycznej i Przyrodniczej odwiedzający ma obowiązek uiścić opłatę wstępu online.

 

Gdzie kupisz bilety do BgPN?

 

1. Pieszo

Turystyka piesza może odbywać się wyłącznie po oznakowanych szlakach pieszych oraz ścieżkach edukacyjnych.

 

2. Rower

Turystyka rowerowa może odbywać się wyłącznie po odpowiednio oznakowanych i przeznaczonych do tego celu szlakach rowerowych, a takich właściwie na obszarze BgPN nie ma, za wyjątkiem:

  • krótkiego odcinka (ok. 1km) trasy rowerowej w Zawoi Markowej,
  • wzdłuż Drogi Wojewódzkiej nr 957 biegnącej z Zawoi Policzne na Przełęcz Krowiarki, której odcinek długości ok. 4 km przebiega przez obszar BgPN.
  • krótkiego odcinka we wschodniej części BgPN długości ok. 600 metrów, który przebiega od hali przy osadzie Śmietanowa w kierunku do leśniczówki na Liniarce (w regulaminie BgPN opisany jako „granica BgPN na Hali Śmietanowej – Gubernasówka – granica BgPN”).

 

3. Konno

Turystyka konna może odbywać się wyłącznie po odpowiednio oznakowanych i przeznaczonych do tego celu szlakach konnych, w rzeczywistości ogranicza się do:

  • krótkiego odcinka we wschodniej części BgPN długości ok. 600 metrów, który przebiega od hali przy osadzie Śmietanowa w kierunku do leśniczówki na Liniarce (w regulaminie BgPN opisany jako „granica BgPN na Hali Śmietanowej – Gubernasówka – granica BgPN”).

 

4. Narty

Turystyka narciarska może odbywać się wyłącznie po trasach narciarskich:

  • Polana Krowiarki - Górny Płaj – Markowe Szczawiny – Przełęcz Brona – Diablak – Sokolica – Polana Krowiarki;
  • Polana Krowiarki – Diablak – Polana Krowiarki;
  • Polana Krowiarki – Markowe Szczawiny – Żywieckie Rozstaje – granica Parku (szlak dwukierunkowy);
  • Markowe Szczawiny – szlakiem czarnym na Dejakowe Szczawiny – do Dolnego Płaju – drogą do szlaku zielonego – Zawoja Markowa.

Udostępnianie obszaru BgPN do poruszania się na nartach możliwe jest jedynie przy odpowiedniej pokrywie śniegu oraz z zapewnieniem ochrony zwierząt, nie później niż do 28 lutego. O terminie rozpoczęcia i zakończenia udostępniania BgPN dla turystyki narciarskiej poinformuje z tygodniowym wyprzedzeniem za pośrednictwem swoich mediów społecznościowych oraz na stronie: www.bgpn.pl.

 

5. Turystyka narciarska (wycieczki zbiorowe)

Może odbywać się wyłącznie pod kierunkiem uprawnionego przewodnika. Liczba osób prowadzonych przez jednego przewodnika nie może przekraczać 10 osób.

 

6. Turystyka zorganizowana (wycieczki zbiorowe)

Może odbywać się wyłącznie pod kierunkiem uprawnionych przewodników górskich posiadających ważną licencję BgPN uprawniającą do oprowadzania wycieczek po jego terenie. Liczba osób prowadzonych przez jednego przewodnika nie może przekraczać 30 osób.

 

7. Pies

Na teren Babiogórskiego Parku Narodowego, z wyjątkiem ścieżki Mokry Kozub (ochrona krajobrazowa), nie wolno wprowadzać psów.

 

8. Pole biwakowe

BgPN udostępnia miejsce do biwakowania na tzw. „Polu Biwakowym” w Zawoi Policzne przy drodze wojewódzkiej nr 957 z Zawoi do Zubrzycy (przy ostrym zakręcie).

 

9. Parkingi:

Szlaki turystyczne
  • szlak turystyczny czerwony Krowiarki – Sokolica – Kępa – Gówniak – Diablak
Zaktualizowano 14 dni temu

Dane teleadresowe

34-222 Zawoja
place
49.574471978061396, 19.53745351080959Skopiowano do schowka
N49º34'28.099", E19º32'14.833"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Wstęp płatny
Miejsce/obiekt, z którego korzystanie, zwiedzanie wymaga uiszczenia opłat.
Punkt widokowy
Miejsce/obiekt z którego rozpościera się bardzo dobry widok na okolicę.
Ogólnodostępny
Obiekt ogólnodostępny dla wszystkich w określonych dniach i godzinach. (np. instytucja publiczna lub kościół czynne w określonych godzinach).
Beskid Żywiecko-Orawski
Park narodowy