Cmentarz żydowski w Żywcu-Zabłociu

Nr w rejestrze zabytków:
A-640/89 z 12.10.1989
Data powstania obiektu: poł. XIX w.
Opis
Żywiecki kirkut został założony w XIX w. Do dzisiaj zachowało się na nim ok. pięciuset macew. Najstarszy grób pochodzi z 1853 r. Na cmentarzu pochowany jest Walter Munk, odznaczony Krzyżem Virtuti Militari komendant artylerii pancernej „Zagończyk”.

Założony przed 1860 r. kirkut ma obecnie powierzchnię ok. 0,5 ha. Od niedawna ogrodzony jest nowym ogrodzeniem. Do dnia dzisiejszego zachowało się na nim ok. 300 macew, z których najstarsza należy do Zymela, pochowanego w 1853 r., a najmłodszy do Bernarda Gutermanna z 1946 r. Pochodzące głównie z XIX i XX w. nagrobki wykonane są głównie z piaskowca, granitu i wapienia, a także czarnego marmuru. Niektóre z nich to prawdziwe dzieła sztuki kamieniarskiej.

Kirkut uległ dewastacji podczas II wojny światowej, której dokonali oczywiście Niemcy. Rozkradziono wówczas większość najcenniejszych nagrobków wykonanych z czarnego marmuru. Dewastacja cmentarza i rabunek macew trwał niestety również po wojnie.

Dopiero w 2002 r. udało się przeprowadzić renowację licznych nagrobków i cmentarnych ścieżek. Odbudowano wówczas ogrodzenie oraz rozebrano walący się dom przedpogrzebowy, który stał pośrodku cmentarza (niektóre źródła podają, iż w 2005 r. ów dom przedpogrzebowy uległ spaleniu i zawaleniu).

Świadectwem żydowskiej historii Żywca są do dzisiaj jedynie kirkut oraz znajdujący się na rogu ulic: Dworcowej i Wesołej obelisk upamiętniający synagogę Tempel. Nie ma już niestety żadnego śladu po małej synagodze, która niegdyś istniała przy Pałacu Habsburgów. Warto tutaj również dodać, iż obok cmentarza w Milówce, żywiecka nekropolia jest jednym z nielicznych na ziemi żywieckiej żydowskich obiektów zabytkowych.

Źródło: peuk.fiiz.pl

Historia

Pierwsze wzmianki dotyczące bytności Żydów na terenie Żywca można znaleźć w „Dziejopisie Żywieckim” autorstwa kronikarza  i mieszczanina żywieckiego – Andrzeja Komonieckiego, fundatora kościoła pw. Przemienienia Pańskiego na żywieckim cmentarzu. W jego dziele znaleźć można informację, iż na początku XVII w. Żywiec stanowił schronienie dla Żydów uciekających przed Ferdynandem II z terenu Śląska. Nie spotkali się oni jednak z serdecznym przyjęciem. Należy bowiem pamiętać, iż po sprzedaży Żywca przez Komorowskich w 1624 r. i przejściu go we władanie Wazów, jego pierwszą właścicielką była Konstancja Habsburżanka, żona polskiego króla – Zygmunta Starego Wazy. W historii Żywca zapisała się ona przede wszystkim wprowadzeniem zakazu osiedlania się na terenie miasta Żydów (tzw. przywilej „de non tolerandis Judaeis”), który nigdy nie został zresztą zniesiony. W XVIII w. mieszczanie zabiegali u cesarza Józefa II o zatwierdzenie przywileju Konstancji, który to został potwierdzony i zaopatrzony w klauzule „w obrębie miasta może mieszkać człowiek pochodzenia żydowskiego, o ile się w tym mieście urodzi”. Od tej pory mieszczanie zwracali baczną uwagę, by żydowskie kobiety ciężarne nie przedostały się do miasta. Z tego powodu dworzec kolei – obsługujący między innymi połączenia do Wiednia – został umiejscowiony w Zabłociu, gdzie osiedlali Żydzi i tam rozwijali przemysł. Przed wybuchem II wojny światowej, w 1938 r. Zabłocie, Isep i Sporysz zamieszkiwało 900 Żydów. Praktycznie wszyscy oni zginęli w czasie II wojny światowej, w większości w obozie koncentracyjnym w Auschwitz Birkenau.

Źródło: peuk.fiiz.pl

Uwagi

Cmentarz jest udostępniony do zwiedzania. W tej sprawie najlepiej się kontaktować z jego opiekunem – pastorem Kościoła Zielonoświątkowego, Zboru w Żywcu – Eugeniuszem Gradkiem (tel. (33) 861 69 80, e-mail:zywieckz@poczta.onet.pl).

Zaktualizowano 7 miesięcy temu

Dane teleadresowe

Stolarska
34-400 Żywiec
Tel.: (33) 861 69 80
place
49.679922, 19.179316Skopiowano do schowka
N49º40'47.719", E19º10'45.538"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Parking
Miejsce/obiekt w pobliżu którego istnieje możliwość płatnego lub bezpłatnego zaparkowania samochodu.
Możliwość zwiedzania
Miejsce/obiekt, który jest udostępniany do zwiedzania.
Ogólnodostępny
Obiekt ogólnodostępny dla wszystkich w określonych dniach i godzinach. (np. instytucja publiczna lub kościół czynne w określonych godzinach).
Wstęp bezpłatny
Judaizm

Najbliższe atrakcje W najbliższej okolicy znajduje się wiele ciekawych atrakcji. Oto niektóre z nich.