Kościół pw. Świętego Krzyża w Żywcu

Nr w rejestrze zabytków:
A-53 z 18.11.1968; A-180/77 z 20.09.1977
Data powstania obiektu: k. XIV w.
Opis
Nazywaną kościołem Trzech Krzyży świątynię wzniesiono pod koniec XIV w., prawdopodobnie przed lokacją nowego miasta. Zasadniczy trzon kościoła jest gotycki, rozbudowany oraz przerobiony w epoce baroku oraz uzupełniony nowymi dobudówkami.

Kościół pw. św. Krzyża jest świątynią filialną rzymskokatolickiej parafii pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, która położona jest na terenie metropolii krakowskiej, w diecezji bielsko-żywieckiej, w dekanacie żywieckim.

Najstarsza świątynia na terenie Żywca została zbudowana pod koniec XIV w. w stylu gotyckim, ale podobnie jak w przypadku kościoła parafialnego pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, jej wystrój wnętrz zmieniono na styl barokowy. Kościół jest zbudowany z kamienia i otynkowany.

Wnętrze nawy nakryte jest sklepieniami kolebkowymi, a spadzisty dach pokryty jest gontem (wymieniony w 1992 r.). W ołtarzu głównym znajduje się wczesnobarokowy drewniany krucyfiks. Po bokach umieszczono nieco nowsze posągi Matki Boskiej, św. Jana Ewangelisty oraz Marii Magdaleny. W kościele znajduje się również kilka ołtarzy bocznych. Na zewnątrz, przy absydzie, znajduje się Kalwaria z Ukrzyżowanym Chrystusem i łotrami po dwóch jego stronach. Są to barokowe rzeźby drewniane, polichromowane, o wysokości: Chrystus – 190 cm, rzeźby z łotrami – 175 cm. Znajdująca się pośrodku rzeźba przedstawia Chrystusa wiszącego na krzyżu. Obie ręce i nogi są przybite gwoździami do krzyża. Ciało przedstawione jest frontalnie, wyprostowane, z nogami lekko ugiętymi w kolanach. Głowa pochylona jest na ramię, natomiast ręce są uniesione skosem w górę. Stopy założone jedna na drugą są przybite jednym gwoździem. Głowę Chrystusa wieńczy cierniowa korona, lędźwie przykrywa przepaska związana na prawym biodrze. Na ciele Chrystusa widnieją rany od gwoździ, którymi przybito Go do krzyża i rana zadana włócznią w lewym boku. Posagi łotrów wykonał w 1710 r. przebywający w tym czasie w Milówce Franciszek Woszczycki z Andrychowa. Nie jest natomiast wiadomo, kto jest autorem powstałej wcześniej rzeźby Chrystusa Ukrzyżowanego. Fundatorem posągów z łotrami wykonanych przez Woszczyckiego był Jan Gałuszkowic, mieszczanin żywiecki, który wyłożył na ten cel 50 zł polskich.

Z dawnego wyposażenia świątyni zachowało się wiele cennych przykładów sztuki gotyckiej, m.in. Zdjęcie z Krzyża, św. Anna Samotrzecia i niedawno odkryty pod przemalówkami piękny przykład gotyckiego malarstwa – Madonna tronująca, tzw. Madonna z Poziomkami. Obecnie te cenne dzieła sztuki można obejrzeć w Muzeum Miejskim w Żywcu.

Obok kościoła istniał niegdyś cmentarz, gdzie zostały pochowane osoby skazane przez sąd miejski na karę śmierci. Na ich grobach umieszczono kamienne krzyże, lecz do dzisiaj zachował się tylko jeden z nich. Warto tutaj także zwrócić uwagę na fakt, iż obok kościoła wykonywano niegdyś wyroki śmierci.

Źródło: peuk.fiiz.pl

Historia

Świątynia została wzniesiona pod koniec XIV w. Już na początku XV w. przeszła w ręce husytów i została oddana katolikom w II poł. XV w. za czasów Piotra Komorowskiego. Kościół w swojej historii przechodził wiele remontów, uległ także przebudowie. Pod koniec XVII w. – z inicjatywy księdza Wojciecha Symeliusza, proboszcza i dziekana żywieckiego – dobudowano do niego kolistą absydę i powiększono prezbiterium, w 1878 r. zbudowano kaplicę ogrójca, a na początku XX w. w 1910 r. powstała wieża i przedsionek.

Na przełomie XVIII–XIX w. kościół służył jako magazyn żywności.

Źródło: peuk.fiiz.pl

Zaktualizowano 7 miesięcy temu

Dane teleadresowe

Świętokrzyska 8
43-300 Żywiec
place
49.689272, 19.198452Skopiowano do schowka
N49º41'21.379", E19º11'54.427"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Możliwość zwiedzania
Miejsce/obiekt, który jest udostępniany do zwiedzania.
Ogólnodostępny
Obiekt ogólnodostępny dla wszystkich w określonych dniach i godzinach. (np. instytucja publiczna lub kościół czynne w określonych godzinach).
Wstęp bezpłatny
Kościół rzymskokatolicki

Najbliższe atrakcje W najbliższej okolicy znajduje się wiele ciekawych atrakcji. Oto niektóre z nich.