Kościół cmentarny pw. św. Tomasza z Canterbury w Będzinie

Nr w rejestrze zabytków:
5/60 z 23.02.1960
Data powstania obiektu: XVIII w.
Opis
Pierwotny drewniany kościółek wybudowano w poł. XVI w., po tym, jak arianie pod wodzą Jana Firleja odebrali katolikom świątynię pw. Świętej Trójcy zamieniając ją w zbór. Obecny kościół z barokowym ołtarzem wzniesiono jako budowlę murowaną w I poł. XVIII w.

Kościół pw. św. Tomasza z Canterbury jest kościółkiem cmentarnym parafii pw. św. Trójcy. Jego powstanie jest zresztą ściśle związane z samą świątynią parafialną. Gdyby bowiem nie wydarzyła się tragedia zagarnięcia siłą kościoła pw. św. Trójcy przez arian, prawdopodobnie dzisiaj nie mielibyśmy możliwości podziwiania pięknego kościółka.

Pierwotnie budowla była drewniana. Pierwsze pisemne wzmianki o niej pochodzą z 1598 r. Początkowo kościółek pełnił rolę świątyni parafialnej. Jednak od momentu zwrócenia przez arian kościoła pw. św. Trójcy katolikom, pełni on rolę kaplicy cmentarnej.

Wewnątrz kościółka na uwagę zasługuje przede wszystkim barokowy ołtarz z obrazem św. Tomasza Becketa z Canterbury oraz gotyckie rzeźby.

W otoczeniu kościoła znajduje się zabytkowy cmentarz rzymskokatolicki, na którym podziwiać można piękne, bogato zdobione secesyjne rzeźby i nagrobki.

Z uwagi na znajdujące się w świątyni cenne barokowe wyposażenie, otaczający ją zabytkowy cmentarz oraz niezwykłą historię tego miejsca, kościółek pw. św. Tomasza należy do najciekawszych atrakcji Będzina.

Źródlo: peuk.fiiz.pl

Historia

Historia powstania kościoła pw. św. Tomasza  związana jest bezpośrednio z kościołem pw. św. Trójcy w Będzinie. Około 1560 r. arianie z Ogrodzieńca, wspierani przez tamtejszego kasztelana, magnata Jana Firleja, również arianina, korzystając z pomocy miejscowych współwyznawców napadli na kościół, zabili plebana i zamienili świątynię w zbór. Likwidacja parafii rzymskokatolickiej zmusiła wówczas katolików do uczęszczania do odległego o kilka kilometrów nieistniejącego już dzisiaj kościoła pw. św. Stanisława w Czeladzi. I stała się przyczyną wzniesienia poza murami miasta kościółka pw. Tomasza Becketa z Canterbury. Pomimo wielu szykan ze strony arian, katolikom udało się wznieść mały kościółek, który przez pewien czas pełnił dla nich rolę świątyni parafialnej.

Wybór wezwania kościoła nie był przypadkowy. W ten bowiem sposób parafianie chcieli oddać hołd proboszczowi parafii pw. św. Trójcy, który zginął z rąk arian, broniąc wstępu do swojej świątyni. Na schodach kościoła – Katedry w Canterbury – zginął również Tomasz Becket – arcybiskup Canterbury i kanclerz Anglii, który został zamordowany przez rycerzy na zlecenie króla Henryka II, którego manipulacjom się opierał. Morderstwa tego dokonano w kanterberyjskiej katedrze, która stała się odtąd miejscem kultu i celem pielgrzymek.

W miejscu pierwotnej świątyni, w XVIII w. wzniesiono kościół murowany. Jako, że istniał już wówczas przy nim cmentarz grzebalny, stał się on kościołem cmentarnym. W 1995 r. doszło do profanacji kościoła – w wyniku podłożenia ognia zniszczeniu uległa część wyposażenia świątyni. Ołtarz z obrazem św. Tomasza jednak ocalał.

Źródło: peuk.fiiz.pl

Zaktualizowano 7 miesięcy temu

Dane teleadresowe

Góra Zamkowa
42-500 Będzin
place
50.326290, 19.135700Skopiowano do schowka
N50º19'34.644", E19º8'8.52"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Parking
Miejsce/obiekt w pobliżu którego istnieje możliwość płatnego lub bezpłatnego zaparkowania samochodu.
Możliwość zwiedzania
Miejsce/obiekt, który jest udostępniany do zwiedzania.
Ogólnodostępny
Obiekt ogólnodostępny dla wszystkich w określonych dniach i godzinach. (np. instytucja publiczna lub kościół czynne w określonych godzinach).
Wstęp bezpłatny
Kościół rzymskokatolicki

Inne w kategorii: Sakralne To najbliższe atrakcje w tej samej kategorii.

Najbliższe atrakcje W najbliższej okolicy znajduje się wiele ciekawych atrakcji. Oto niektóre z nich.