Dom modlitwy "Mizrachi" w Będzinie

Data powstania obiektu: XIX w.
Opis
Dom Modlitwy Mizrachi jest cennym i unikatowym obiektem. Przed II wojną światową, na terenie powiatu będzińskiego było około 100 takich domów, do dziś zachowały się tylko dwa.

Dom Modlitwy Mizrachi w Będzinie, powstał pod koniec XIX wieku. Został założony dla będzińskiego oddziału organizacji religijnej Mizrachi. Najprawdopodobniej jego założycielem był Chil Wiener – właściciel całej kamienicy i działacz tej organizacji. To dzięki inicjatywie i funduszom tego bogatego kupca powstał dom modlitwy.

II wojnę światową przetrwał w stanie nieuszkodzonym. W 1945 r. jednak pomieszczenia obiektu zaadoptowano na mieszkanie. Wykuto wówczas dodatkowe wloty kominowe, zainstalowano piece, rozebrano zabytkowe kafle, a na ich miejsce położono drewnianą podłogę. W okresie późniejszym pomieszczenie przystosowano na potrzeby piwnicy. W latach 70. XX w. pokój podzielono ceglaną ścianką działową na dwie części, a w jednej z nich do 2004 r. składowano węgiel.

W sali modlitewnej przetrwały do dnia dzisiejszego polichromie prezentujące Ziemię Świętą, 12 plemion Izraela i znaki zodiakalne.

Obiekt mieści się w podziemiach kamienicy przy ulicy Potockiego 3.

Na terenie powiatu będzińskiego istniało niegdyś 100 takich domów. Do dziś zachowały się jedynie dwa: Mizrachi oraz Dom Modlitwy w Bramie Cukermana. Były to najczęściej specjalnie do tego celu przystosowane i zdobione pomieszczenia w kamienicach.

Dzięki informacjom mieszkańców został „odnaleziony" w 2004 roku.

W 2011 roku zakończono prace renowacyjne.

Źródło: peuk.fiiz.pl

Ciekawostki

Do niedawna tj. do chwili odkrycia w 2004 roku, w obiekcie znajdowała się piwnica w której przechowywano m.in. węgiel. Na ścianach zachowały się unikatowe malowidła przedstawiające ikonogradfię judaistyczną.

Zaktualizowano 7 miesięcy temu

Dane teleadresowe

Ignacego Potockiego 3
42-500 Będzin
place
50.3236504, 19.132508Skopiowano do schowka
N50º19'25.141", E19º7'57.029"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Niedostępny
Miejsce/obiekt niedostępne na co dzień do zwiedzania (np. znajdujące się na posesji prywatnej).

Inne w kategorii: Sakralne To najbliższe atrakcje w tej samej kategorii.