Fontanna w Bieruniu
Fontanna przedstawie utopca w trzech postaciach, po bokach umieszczone są dwie pompy na wzór lat dwudziestych ubiegłego wieku. Rzeźby utopca ustawiono na rynku ok. 2004 roku, w miejscu studni z 1927 roku.
Źródło: polskaniezwykla.pl
Fontanna z rzeźbami utopca powstała dla upamiętnienia wierzeń ludowych związanych ze stworami zamieszkującymi tereny dawnego "żabiego kraju", w którego obrębie leży Bieruń. W okolicy sporo jest jezior, stawów i terenów bagiennych, które według dawnych wierzeń są idealnymi miejscami do zamieszkanie przez stwory zwane utopcami. Utopiec to zły i podstępny demon wodny, często utożsamiany z wodnikiem.
Wiara w nie była rozpowszechniona na terenach słowiańskich, a w szczególności w miejscach z dużą ilością zbiorników wodnych. Zamieszkiwały one generalnie wszędzie tam gdzie można się utopić, np jeziora, rzeki, studnie, i zajmowały się topieniem ludzi i zwierząt, ale w przeciwieństwie do wodnika mogły się również zaprzyjaźnić z ludźmi. Według wierzeń utopiec mógł ukazywać się pod różnymi postaciami, jak np starca młodzieńca lub zwierzęcia.
Źródło: polskaniezwykla.pl