Arboretum Bolestraszyce


















Arboretum Bolestraszyce to jedno z najważniejszych miejsc przyrodniczych i kulturowych w południowo-wschodniej Polsce. Położone zaledwie 7 km od Przemyśla, zachwyca bogactwem flory, malowniczym krajobrazem i historyczną spuścizną. Na powierzchni ponad 300 ha zgromadzono tysiące gatunków roślin – zarówno rodzime, jak i egzotyczne, rzadkie, zagrożone oraz chronione.
Wśród licznych kolekcji wyróżniają się zbiory dendrologiczne, pomologiczne, roślin wodnych i bagiennych, wrzosowatych oraz szklarniowych. W ogrodzie rosną m.in. cisy, magnolie, różaneczniki, metasekwoje, miłorzęby, derenie jadalne i zabytkowe odmiany jabłoni.
Centrum edukacji i sztuki
Arboretum to nie tylko ogród botaniczny, ale również centrum edukacyjne i kulturalne. Co roku odwiedza je około 100 000 osób, głównie dzieci i młodzieży. Na miejscu funkcjonuje Centrum Edukacji Dziedzictwa Kulturowo-Przyrodniczego, w którym odbywają się lekcje, warsztaty, prelekcje oraz seminaria.
W Galerii u Piotra organizowane są wystawy fotograficzne i malarskie, a w Muzeum Przyrodniczym prezentowane są eksponaty dendrologiczne, paleontologiczne i ornitologiczne. Wśród nich znajdują się również fotografie Jerzego Pióreckiego dokumentujące piękno polskiej przyrody.
Dziedzictwo historyczne i artystyczne
Arboretum znajduje się na terenie dawnego majątku ziemiańskiego, którego początki sięgają średniowiecza. W XIX wieku mieszkał tu wybitny malarz romantyzmu – Piotr Michałowski. Do dziś w kompozycji ogrodu widoczne są pozostałości historycznych założeń: aleje lipowe, ślady dawnej fosy, tarasy oraz układ stawów.
Obiekt zachował pierwotny charakter krajobrazowy, łączący piękno natury z dziedzictwem kulturowym regionu. Dodatkowo prowadzona jest intensywna działalność naukowa – w arboretum znajduje się herbarium z 24 tys. arkuszy roślin, dokumentacja ogrodów oraz archiwum fotograficzne.
Informacje praktyczne dla zwiedzających
Arboretum jest dostępne do zwiedzania w sezonie letnim od maja do pażdziernika. Co roku podawana jest dokładna data otwarcia i ostatecznego zamknięcia - przykładowo 2025 roku arboretum otwarto już 21 kwietnia, a czynne było do 11 listopada 2024 roku.
Godziny otwarcia:
dni robocze: 9.00–18.00
dni świąteczne: 10.00–18.00