Podkarpacki Festiwal Derenia
Festiwal Derenia w Arboretum Bolestraszyce koło Przemyśla. Głównym celem imprezy jest promocja wśród mieszkańców województwa podkarpackiego wiedzy na temat produktów tradycyjnych, w tym powstałych z derenia jadalnego, ze szczególnym naciskiem na podkarpackiego derenia kiszonego, który został wpisany w 2008 roku na listę Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi jako produkt tradycyjny.
Dereń jadalny jest krzewem owocowym znanym już od wieków. Jego owoce używane są na kompoty, dżemy, galaretki, wina i nalewkę tzw. dereniówkę. Owoc derenia jest zasobny w makro i mikroelementy zawierając przy tym tak cenne składniki jak kwasy organiczne, flawonoidy, pektyny, garbniki oraz cukry. Najstarsze krzewy rosną w starych ogrodach dworskich m.in. w Arboretum w Bolestraszycach położonym tuż obok Fortu XIII.
Dereń jadalny (Cornus mas) może być uprawiany jako soliter lub żywopłot. Jeśli nie będziemy go mocno przycinać może być małym drzewem dorastającym do 8m wysokości. Przy corocznym cięciu i formowaniu uzyskamy zgrabne jednopienne drzewko dorastające do 2-3 m wysokości. Żywopłoty z derenia stworzą skuteczną barierę ale drzewka będą słabiej owocować.
Owoce zawierają: żelazo, potas, wapń, fosfor, cynk, miedź i mangan, beta-karoten, flawonoidy i kwasy organiczne i bardzo dużo witaminy C. Regularnie spożywane przetwory pomogą w walce z anemią, przeziębieniem, dolegliwościami żołądkowymi i migreną.
Źródło: visit.prze,ysl.pl / podkarpacki.pzd.pl