Pałac w Ciekocinku
Ciekocinko – po południowej stronie drogi prowadzącej z Kurowa do Ciekocina usytuowany jest dawny zespół dworsko-folwarczny, obejmujący dwór z 1910 roku, budynek mieszkalny, dom rządcy, stodołę, gorzelnię, oborę i park z przełomu XIX i XX wieku. Ostatnim przedwojennym właścicielem majątku była rodzina Semkow; po wojnie utworzono tu państwowe gospodarstwo rolne.
Obecnie stanowi własność prywatną – “PAŁAC I STADNINA KONI CIEKOCINKO”.
Elegancki hotel położony w pełnym zieleni majątku obejmującym pałac z 1910 roku i powozownię, oddalony o 8 km od latarni morskiej Stilo i o 9 km od wybrzeża Bałtyku.
Na gości czekają różne opcje zakwaterowania – od eleganckich pokoi po apartamenty z jedną lub dwiema sypialniami i salonem. We wszystkich jest bezpłatny dostęp do sieci Wi-Fi, płaski telewizor, minibar oraz zestaw do parzenia kawy i herbaty. Niektóre mają też odsłonięte belki stropowe, wolnostojącą wannę lub balkon.
Źródło: choczewo.com.pl / pomorskie.travel
Przez prawie 300 lat Zackenzin pozostawał typową wsią chłopską z młynem i gospodą. Ostatni książę pomorski, Bogusław XIV, nadał Matzke’owi Borcke’owi miejscowości Zackenzin, Wittenberg (Białogóra) i Uhlingen (Ulinia) „wszystkie jako przynależne do majątku Curow”. Już w 1658 roku Zackenzin wraz w wymienionymi wsiami włączono do majątków rodzin von Krockow i Osseken. Po częstszych zmianach właścicieli w ciągu następnych sześciu dziesięcioleci w latach 1864 – 1905 należał do rodziny Leo von Braunschweigów.
W 1905 r. majątek przechodzi w ręcę Ernesta von Braunschweig. Po raz kolejny zmienia właściciela i jeszcze tego samego roku zaczyna należeć do rodziny Ewestów, którzy w 1910 roku na miejscu dawnego dworu budują „nowy”, zachowany do dziś Pałac. W 1934 roku majątek obejmujący wówczas tylko jeszcze ok. 800 ha całkowitej powierzchni, został nabyty przez ostatniego właściciela przed wojną, weterynarza powiatu Lauenburg (Lębork), dr. Wilhelma Koopsa, za sumę 400.000 marek Rzeszy (RM).
Dr Wilhelm Koops, ostatni właściciel majątku Zackenzin, umarł, jak się dowiadujemy, pod koniec lat sześćdziesiątych w miejscowości Rotenbek k/Trittau w pobliżu Hamburga. Wnuk dr. Wilhelma Koopsa, Klaus Koops, mieszka dzisiaj w Lubece, gdzie wykonuje zawód rusznikarza (zob. także rozdz. II, raport nr 16). Od 2005 roku regularnie odwiedza majątek, zwykle na przełomie stycznia i lutego, podczas zimowych polowań, na które wraz z przyjaciółmi przyjeżdża do Polski.
W 1950 roku majątek przechodzi na własność Państwowych Nieruchomości Ziemskich, gdzie swoją działalność rozpoczyna PGR Ciekocinko. Po wielu latach wykorzystywania zabytkowego obiektu do celów hodowlano – gospodarczych, w 2004 r. właścicielem majątku zostaje p. Tomasz Bałuk, który rozpoczyna prace przywrócenia świetności pałacu oraz nadania mu funkcji hotelowych.
Źródło: pomorskie.travel