Galeria Sztuki Pałacu Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej

Data powstania obiektu: 1958 r.
Galeria jest częścią Pałacu Kultury Zagłębia – sztandarowej placówki kulturalnej działającej na terenie Dąbrowy Górniczej. Mieści się w wybudowanym w latach 1951–1958 pałacu, którego oficjalne otwarcie jako Domu Kultury Zagłębia miało miejsce w 1958 r.

Galeria „Bez Podziału” jest miejscem, w którym odbywają się liczne wystawy i wernisaże. Swoje prace prezentują w niej zarówno artyści pochodzący z Dąbrowy Górniczej, jak i z całego Górnego Śląska oraz Polski, czasami również z zagranicy. Zdarza się, że prezentowane tutaj prace, głównie malarskie, plastyczne i fotograficzne, nawiązują swoją tematyką do Zagłębia Dąbrowskiego (wystawa z 2011 r. pt. „Zagłębie w Obiektywie”), aczkolwiek nie jest to oczywiście główny nurt, w którym porusza się galeria. Z pewnością jest to miejsce niezwykle prestiżowe i ważne na zagłębiowskiej mapie kulturalnej, chociażby z uwagi na lokalizację. Galeria bowiem mieści się w siedzibie głównej Pałacu Kultury Zagłębia, czyli w zabytkowym socrealistycznym budynku wzniesionym w latach 1951–1958 wg projektu architekta Zbigniewa Rzepeckiego, który został oficjalnie otwarty w 1958 r. jako Dom Kultury Zagłębia. Następnie przyjął nazwę Dąbrowski Pałac Kultury, aż w końcu nadano mu nazwę, która obowiązuje do dnia dzisiejszego, czyli Pałac Kultury Zagłębia.

Obiekt, oprócz przestrzeni wystawowej w postaci galerii, posiada: salę widowiskową na 699 miejsc ze sceną obrotową i zapleczem scenicznym, marmurowe hole liczące 1900 m², salę kinową na 88 miejsc, pracownię plastyczną, piwnicę teatralną, salę kameralną, kawiarnię oraz kilka mniejszych pomieszczeń, w których organizowane są różnego rodzaju warsztaty, zajęcia oraz kursy. 

Sam Pałac Kultury Zagłębia jako instytucja jest placówką, do zadań której należy:

  • rozwijanie zainteresowań i uzdolnień artystycznych oraz kształtowanie wrażliwości estetycznej, wyobraźni i kreatywnego myślenia dzieci, młodzieży oraz osób dorosłych;
  • inspirowanie, propagowanie i wspieranie realizacji różnych form działalności kulturalnej i artystycznej;
  • propagowanie i podejmowanie działań stwarzających warunki zapewniające rozwój amatorskiej twórczości artystycznej i sztuki ludowej oraz wytyczanie kierunków rozwoju amatorskiego i zawodowego ruchu artystycznego;
  • edukacja kulturalna i wychowanie przez sztukę;
  • tworzenie warunków dla rozwoju folkloru, a także rękodzieła ludowego i artystycznego;
  • organizowanie koncertów, spektakli, wystaw, odczytów i innych form aktywności edukacyjno-kulturalnej;
  • rozpoznawanie, rozbudzanie i zaspokajanie potrzeb oraz zainteresowań kultu­ralnych w aspektach regionalnych – w oparciu o program rozwoju  kultury i wymiany doświadczeń  w ramach Unii Europejskiej.

Pomimo, iż Pałac Kultury Zagłębia funkcjonuje już od ponad 50 lat, jego podstawowa funkcja się nie zmieniła. Tak jak na początku, zapewnia on mieszkańcom Dąbrowy Górniczej i okolic możliwości obcowania z kulturą i sztuką, zarówno na poziomie zawodowym, jak i amatorskim. Jego celem nadrzędnym jest edukacja dzieci i młodzieży prowadzona przez dział Amatorskiego Ruchu Artystycznego. W jego ramach funkcjonuje m.in. Amatorski Klub Filmowy „AKF Zagłębie”, organizowane są warsztaty muzyczne dla zespołów rockowych, z których najlepsze koncertują na scenach Pałacu Kultury Zagłębia, pracuje jedyna w Polsce pracownia plastyczna działająca pod patronatem Polskiego Komitetu  Międzynarodowego  Stowarzyszenia Wychowania przez Sztukę InSEA, odbywają się zajęcia rytmiczne i wokalne, warsztaty tańca współczesnego i kabaretowe, literackie i teatralne (Dąbrowska Piwnica Teatralna), a także nauka gry na instrumentach muzycznych. W pałacu działa kameralne kino studyjne „Kadr”, które od 1 marca 2008 r. należy do Sieci Kin Studyjny i Lokalnych i jest obecnie jedynym kinem o charakterze edukacyjnym i niekomercyjnym na terenie Zagłębia Dąbrowskiego. Swoją siedzibę ma tutaj również organizująca wystawy i wernisaże galeria sztuki „Bez Podziału”, a od 2007 r. Uniwersytet III Wieku. W Pałacu Kultury Zagłębia działają także profesjonalne zespoły muzyczne, z którymi współpracują muzycy zawodowi. Jest to istniejąca od 1999 r. Miejska Orkiestra Dęta, funkcjonujące od 2004 r. Orkiestra Kameralna Zagłębia Dąbrowskiego oraz grupa „Big Band”. Wszystkie grupy nie tylko koncertują w Pałacu Kultury Zagłębia, występują w plenerach, ale biorą również udział w oprawie muzycznej wielu imprez okolicznościowych.

Źródło: peuk.fiiz.pl

Zaktualizowano 3 lata temu

Dane teleadresowe

plac Wolności 1
42-300 Dąbrowa Górnicza
Tel.: +48 32 733 88 00
place
50.326119, 19.188176Skopiowano do schowka
N50º19'34.028", E19º11'17.434"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Wstęp płatny
Miejsce/obiekt, z którego korzystanie, zwiedzanie wymaga uiszczenia opłat.
Parking
Miejsce/obiekt w pobliżu którego istnieje możliwość płatnego lub bezpłatnego zaparkowania samochodu.
Toaleta
Miejsce/obiekt posiadające na swym terenie bezpłatną lub płatną toaletę.
Możliwość zwiedzania
Miejsce/obiekt, który jest udostępniany do zwiedzania.
Ogólnodostępny
Obiekt ogólnodostępny dla wszystkich w określonych dniach i godzinach. (np. instytucja publiczna lub kościół czynne w określonych godzinach).
Wstęp bezpłatny

Inne w kategorii: Rozrywka i kultura To najbliższe atrakcje w tej samej kategorii.

Najbliższe atrakcje W najbliższej okolicy znajduje się wiele ciekawych atrakcji. Oto niektóre z nich.