Data powstania obiektu: 01.03.1985 r.
Opis
Sosnowieckie muzeum mieści się w zabytkowym pałacu Schoena. Jego ekspozycja dotyczy z jednej strony historii i kultury Sosnowca, a z drugiej składają się na nią bogate kolekcje malarstwa i grafiki oraz eksponatów polskiego szkła współczesnego.

Muzeum w Sosnowcu jest samorządową instytucja kultury, której organizatorem jest Gmina Sosnowiec. Jego działalność opiera się o pięć działów. Najważniejszym z nich, jako że dedykowanym przede wszystkim miastu, jest Dział Historii i Kultury Sosnowca. Gromadzi on pamiątki z przeszłości Sosnowca i regionu, takie jak: archiwalia, druki, ikonografię, realia. Zebrane i stale uzupełniane zbiory ilustrują dzieje miasta od jego zarania do czasów najnowszych. Część zbiorów stanowią także muzealia dotyczące dziejów społeczno-politycznych całego Górnego Śląska. Drugim działem jest Dział Szkła. Eksponaty tworzące liczącą ponad 5000 sztuk kolekcję polskiego szkła współczesnego powstały na przełomie lat 70. i 80. poprzedniego stulecia. Pochodzą z czynnych w tym czasie w Polsce hut szkła gospodarczego i kryształowego.

Dział Sztuki sosnowieckiego muzeum posiada natomiast kilkaset dzieł z zakresu polskiej sztuki nowoczesnej: malarstwo, grafikę i rysunek. Zbiór ma charakter wybitnie lokalny, reprezentuje przede wszystkim twórczość artystów sosnowieckich. Może się także poszczycić jednym z większych zbiorów grafik wybitnego polskiego artysty, sosnowiczanina Mariana Maliny. Najmłodszy z działów to Dział Archeologii, powołany do życia w 2010 r. Jego zadaniem jest przede wszystkim gromadzenie, przechowywanie oraz opracowanie merytoryczne ruchomych zabytków archeologicznych oraz przechowywanie dokumentacji pochodzącej z przeprowadzonych archeologicznych badań wykopaliskowych i powierzchniowych. Dział ten ponadto odpowiedzialny jest za prowadzenie i organizację badań archeologicznych, przede wszystkim na terenie miasta Sosnowca, ale także w razie potrzeby na obszarze całego Zagłębia Dąbrowskiego.

Ostatni z działów – Dział Edukacyjno-Promocyjny – zajmuje się promocją instytucji w regionie, Polsce i za granicą poprzez organizację i prezentację wystaw czasowych w czołowych instytucjach kultury województwa śląskiego. Jego działalność obejmuje także organizowanie lekcji muzealnych.

Muzeum w Sosnowcu prezentuje swoje zbiory zarówno na wystawach stałych, jak i czasowych.

Źródło: peuk.fiiz.pl

Historia

Siedzibą muzeum w Sosnowcu jest pałac Schoena wybudowany przez przedstawiciela rodziny fabrykantów z Werdau w Saksonii, Ernsta. Wraz ze swoim bratem Franzem przybył on do Sosnowca w 1875 r. Osada ta, leżąca na zachodniej rubieży Imperium Rosyjskiego, była wówczas atrakcyjnym terenem dla zagranicznych inwestorów. Dogodne warunki do rozwijania działalności gospodarczej, przede wszystkim ogromne rynki zbytu, zadecydowały o osiedleniu się tutaj niemieckich przemysłowców branży włókienniczej.

Schoenowie należeli do najbogatszych i najbardziej wpływowych obywateli. Zyski czerpali z dwóch wybudowanych przez siebie fabryk włókienniczych. Trzypokoleniowa rodzina mieszkała w Sosnowcu do 1945 r. i w ciągu tych kilkudziesięciu lat aktywnie uczestniczyła w życiu społecznym miasta. Położyła ogromne zasługi dla jego rozwoju, między innymi starała się o nadanie praw miejskich, współfinansowała wiele przedsięwzięć publicznych i organizowała szereg akcji charytatywnych. Troszczyła się także o swoich pracowników budując dla nich osiedle mieszkaniowe. Podczas II wojny światowej wspierała polski ruch oporu i pomagała rodzinom aresztowanych.

Źródło: peuk.fiiz.pl

Zaktualizowano 7 miesięcy temu

Dane teleadresowe

Chemiczna 12
41-205 Sosnowiec
Tel.: +48 32 363 45 10
place
50.299278, 19.143035Skopiowano do schowka
N50º17'57.401", E19º8'34.926"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Wstęp płatny
Miejsce/obiekt, z którego korzystanie, zwiedzanie wymaga uiszczenia opłat.
Kawiarnia/bistro
Miejsce/obiekt, na terenie którego funkcjonuje kawiarnia, bistro itp.
Parking
Miejsce/obiekt w pobliżu którego istnieje możliwość płatnego lub bezpłatnego zaparkowania samochodu.
Restauracja
Miejsce/obiekt, na terenie którego funkcjonuje restauracja, pizzeria itp.
Toaleta
Miejsce/obiekt posiadające na swym terenie bezpłatną lub płatną toaletę.
Możliwość zwiedzania
Miejsce/obiekt, który jest udostępniany do zwiedzania.
Ogólnodostępny
Obiekt ogólnodostępny dla wszystkich w określonych dniach i godzinach. (np. instytucja publiczna lub kościół czynne w określonych godzinach).

Najbliższe atrakcje W najbliższej okolicy znajduje się wiele ciekawych atrakcji. Oto niektóre z nich.