Sosnowieckie Centrum Sztuki – Zamek Sielecki

Data powstania obiektu: 1991 r.
Opis
Centrum Sztuki w średniowiecznym zamku powstało w 2002 r. Jako kontynuator tradycji Miejskiej Galerii Sztuki „Extravagance” zajmuje się promowaniem i prezentacją sztuki awangardowej, nowoczesnej rzeźby i współczesnego malarstwa.

Sosnowieckie Centrum Sztuki – Zamek Sielecki jest samorządową instytucją kultury, której organizatorem jest Gmina Sosnowiec. Zgodnie ze statutem, jego aktywność polega przede wszystkim na:

  • prowadzeniu działalności artystycznej, promocyjnej, popularyzatorskiej, dokumentacyjnej z różnych dziedzin sztuk pięknych;
  • organizowaniu wystaw twórczości artystów krajowych i zagranicznych reprezentujących różne dziedziny sztuk plastycznych;
  • organizowaniu wystaw związanych z historią i życiem kulturalnym miasta Sosnowca;
  • promowaniu twórczości młodych artystów, absolwentów uczelni artystycznych;
  • rozbudzaniu i zaspokajaniu potrzeb oraz zainteresowań kulturalnych mieszkańców miasta Sosnowca;
  • współpracy z placówkami upowszechniania kultury;
  • tworzeniu kolekcji dzieł artystów miejskich;
  • prowadzenie stałej wystawy poświęconej historii zamku;
  • prowadzenie miejskiego impresariatu artystycznego;
  • prowadzenie galerii „Extravagance”.

W skład struktury organizacyjnej tej wielopłaszczyznowej placówki wchodzi: dział organizacji imprez, dział regionalny, galeria „Extravagance” oraz działy administracyjno-finansowe.

Działalność Sosnowieckiego Centrum Kultury koncentruje się na kontynuacji dobrych tradycji wystawienniczych, edukacyjnych oraz na szeroko rozumianych działaniach promujących sztukę współczesną galerii „Extravagance”, z której powstało. Odbywa się ona na wielu płaszczyznach. Centrum organizuje bowiem wystawy najwybitniejszych artystów polskich, promuje młodych twórców oraz prezentuje dorobek poszczególnych pracowni plastycznych. Obok działalności wystawienniczo-edukacyjnej, centrum zajmuje się sprzedażą dzieł sztuki współczesnej. Poboczną, choć nie mniej ważną jego aktywnością, jest gromadzenie kolekcji sztuki współczesnej z dzieł podarowanych przez artystów, z którymi centrum miało przyjemność współpracować.

Sosnowieckie Centrum Sztuki powstało w 1991 r., ale dopiero od 2002 r. posiada siedzibę godną tak wszechstronnej i znaczącej dla rozwoju kultury w Sosnowcu działalności. Jest nim bowiem obecnie Zamek Sielecki, najstarsza budowla na terenie miasta. Choć nie wiadomo dokładnie, kiedy został wzniesiony, jego historia na pewno sięga czasów średniowiecza. Z pewnością niejednego zdziwi fakt, iż zamek wzniesiony został na miejscu dawnego pieca wapienniczego. Budowla jednak do dnia dzisiejszego nie zachowała swojego pierwotnego kształtu, była bowiem wielokrotnie poddawana przebudowom. Swój obecny kształt sosnowiecki zamek zawdzięcza gruntownej renowacji dokonanej na przełomie XX i XXI w.

Źródło: peuk.fiiz.pl

Historia

Historia Sosnowieckiego Centrum Sztuki rozpoczęła się w listopadzie 1991 r., kiedy to do życia powołana została galeria „Extravanagance”. Swoją działalność rozpoczęła ona 10 kwietnia 1992 r. Jednym z pierwszych istotnych wydarzeń, które nakreśliły jej charakter, była wystawa „Współczesne malarstwo polskie”. Prezentowała ona dorobek takich autorytetów artystycznych, jak: Jan Tarasin, Jerzy Nowosielski, Tadeusz Brzozowski, Henryk Stażewski, Ryszard Winiarski, Tadeusz Kantor, Jonasz Stern, Stefan Gierowski, Kazimierz Mikulski, Wojciech Ćwiertniewicz, Andrzej Gieraga oraz Jadwiga Maziarska. W 2002 r. podjęto decyzję o zmianie nazwy galerii na Sosnowieckie Centrum Sztuki, które połączono ze zmianą dotychczasowej siedziby na Zamek Sielecki.

Źródło: peuk.fiiz.pl

Zaktualizowano 7 miesięcy temu

Dane teleadresowe

Zamkowa 5
41-211 Sosnowiec
Tel.: 32 266 38 42
Fax: (32) 266 38 42
place
50.285452, 19.145469Skopiowano do schowka
N50º17'7.627", E19º8'43.688"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Wstęp płatny
Miejsce/obiekt, z którego korzystanie, zwiedzanie wymaga uiszczenia opłat.
Parking
Miejsce/obiekt w pobliżu którego istnieje możliwość płatnego lub bezpłatnego zaparkowania samochodu.
Toaleta
Miejsce/obiekt posiadające na swym terenie bezpłatną lub płatną toaletę.
Możliwość zwiedzania
Miejsce/obiekt, który jest udostępniany do zwiedzania.
Na deszcz
Miejsce/obiekt, który charakteryzuje się możliwością zwiedzania niezależnie od panujących na zewnątrz warunków atmosferycznych.
Ogólnodostępny
Obiekt ogólnodostępny dla wszystkich w określonych dniach i godzinach. (np. instytucja publiczna lub kościół czynne w określonych godzinach).

Najbliższe atrakcje W najbliższej okolicy znajduje się wiele ciekawych atrakcji. Oto niektóre z nich.