Zamek w Dobczycach
AK 11/Ka/2/Kr/934 z 15.03.1934
Zamek dobczycki leży na skalistym wzgórzu nad Rabą, w zachodniej części miasta. Podobnie jak w Niedzicy i Czorsztynie tuż przy zamku powstała zapora co zmieniło wygląd jego otoczenia.
Zamek w Dobczycach, zamek królewski na skalistym wzgórzu, wymurowany z kamienia na planie nieregularnym i niezwiązany z miastem. Atrakcją wzgórza zamkowego jest punkt widokowy na Pogórze i Beskidy.
W południowej części Góry Zamkowej ocalały niewysokie mury obronne z dobrze zachowaną XIV-wieczną bramą wjazdową.
Warownia składała się z zamku dolnego i górnego w kształcie prostokąta. Początkowo do zamku górnego wejście prowadziło od południa, obecnie do zamku dolnego prowadzi przez drewniany most brama od północnego wschodu.
Obecnie po wielu latach prac część zamku jest zrekonstruowana, a w odnowionych, dolnych pomieszczeniach mieści się muzeum PTTK – Muzeum Regionalne w Dobczycach, w którego kolekcji znajdują się także eksponaty pochodzące z prowadzonych w Dobczycach wykopalisk archeologicznych.
Obecnie można zwiedzać Katownię, salę im. Władysława Kowalskiego, piwnicę z urządzoną tam Izbą Pamięci Narodowej im. gen. Mieczysława Boruty-Spiechowicza, spiżarnię, studnię, salę z piecami, salę z kominkiem – sala archeologiczna, przedsionek kaplicy, salę historyczną i loch więzienny.
Źródło: map4u.pl
Zamek górny powstał prawdopodobnie na początku XIII wieku.
W XVI w. został powiększony przez Lubomirskich, a w XVII przez Jordanów. Został zburzony przez Szwedów w 1702, mieszkali w nim jednak starostowie Myszkowscy do 1782 roku. W okresie późniejszym popadł w ruinę, a na początku XIX w. został rozebrany. Od 1961 roku trwają na terenie prace badawcze, a także rekonstrukcja budowli.
Źródło: map4u.pl