Zamek Korzkiew

Nr w rejestrze zabytków:
A-486 z 12.03.1984
Aktualna funkcja: Castle Residence Zamek Korzkiew
Historyczna nazwa: Zamek w Korzkwi
Data powstania obiektu: XIV w.
Opis

Zamek Korzkiew znajduje się w małej miejscowości o tej samej nazwie w gminie Zielonki pod Krakowem. Jadąc od strony Krakowa drogą wojewódzką nr 794 dojeżdżamy do miejscowości Przybysławice, gdzie należy odbić w lewo na miejscowość Korzkiew. W tym momencie powinniśmy jechać dość wąską drogą asfaltową i po około kilometrze dotrzemy pod zamek, gdzie można zostawić samochód na dużym bezpłatnym parkingu.

Obecnie Zamek Korzkiew został zrekonstruowany i zaadoptowany na hotel. Zwiedzanie zamku jest bezpłatne. Możemy zwiedzić wewnętrzny dziedziniec, a przy odrobinie szczęścia również sale zamkowe - gdy nie odbywa się w zamku w tym czasie impreza okolicznościowa.

Historia

Około roku 1352 rycerz Jan Syrokomla, na litej skale wapiennej, rozpoczął budowę gotyckiej wieży mieszkalnej, będącej najstarszą częścią zamku Korzkiew. Obronny charakter zamku nie jest obecnie czytelny, ale wystarczy wyobrazić sobie trzęsawisko na miejscu niżej położonego parku by zrozumieć wybór tej lokalizacji. W obwodzie obronnego muru umieszczone są dwie baszty - wschodnia i zachodnia, a także powstały w XVII w. budynek bramny z pięknym portalem i półkolistą archiwoltą. Zabudowania tworzą w całości trójkątny dziedziniec opadający w kierunku południowym. Jeszcze w XVI w. do piętrowego skrzydła gotyckiego dobudowano skrzydło renesansowe.

O ważności rodowej siedziby świadczył fakt, że potomkowie założyciela zamku zaczęli nazywać się Korzekwiccy. Wnuk protoplasty Jana - Zaklika był wybitną postacią, piastował godność starosty sądeckiego, lubelskiego, a także godność podsędka ziemi krakowskiej. W bitwie pod Grunwaldem dowodził 47 chorągwią. Z bitwą grunwaldzką związany był jeszcze jeden Korzekwicki - Jakub z Korzkwi, biskup płocki, uczestnik soboru w Konstancji, pierwszy polski audytor Roty.

Na przestrzeni wieków zamek wielokrotnie zmieniał swoich właścicieli. W 1486 r. dobra korzkiewskie zostały odsprzedane Szczepanowi Świętopełkowi, a od jego syna Mikołaja w 1517 r. nabył je Piotr Krupek rajca krakowski. Syn Piotra Krupka zamek odsprzedał Mikołajowi Jaskierowi. Następnie zamek przeszedł w ręce rodziny Zborowskich. W 1572 r. zakupili go i dziedziczyli do 1652 Ługowscy. Z kolei przez blisko wiek dobra były w posiadaniu magnackiej rodziny Jordanów. To właśnie Michał Jordan gościł na polowaniu w Korzkwi króla Augusta III. W latach 1755-1775 dobra należały do podskarbiego Teodora Wessla, a przez kolejne kilkadziesiąt lat do 1847 r. były w ręku Wodzickich, którzy sprzedali je Józefowi Sedlmajerowi, do którego należały do 1879 r. Do roku 1945 dobrami korzkiewskimi władali wspólnie: rodzina Giustinianich oraz Karol Guziński, a następnie Radecki, od którego w 1952 r. państwo przejęło cały majątek korzkiewski.

W 1997 r. ruiny zamku z parkiem nabyła firma Donimirski Pałac Pugetów z Krakowa. Firma zajmuje się remontem i adaptacją zabytków na cele hotelarskie. Środki na bieżący remont zamku czerpie z prowadzonych w Krakowie hoteli "Pugetów" i "Maltańskiego", wynajmu prowadzonego w Pałacu Pugetów, a także parkingów na ul. Straszewskiego 15 i Starowiślnej 15.

Źródło: Tablice informacyjne przy zamku w Korzkwi

Literatura
  • M. Antoniewicz: Zamki na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej...
  • B. Guerquin: Zamki w Polsce, Arkady 1984
  • R. Sypek: Zamki i obiekty warowne Jury Krakowsko-Częstochowskiej
  • Krajewski R., Kubiszyn R., Orle Gniazda i warownie jurajskie, 1997
  • Sypek Robert, Zamki i obiekty warowne Jury Krakowsko-Częstochowskiej, Almapress 2003
Zaktualizowano 7 miesięcy temu

Dane teleadresowe

Korzkiew
32-088 Korzkiew
place
50.162178, 19.882572Skopiowano do schowka
N50º9'43.841", E19º52'57.259"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Wstęp płatny
Miejsce/obiekt, z którego korzystanie, zwiedzanie wymaga uiszczenia opłat.
Noclegi
Miejsce/obiekt oferujący możliwość noclegu.
Parking
Miejsce/obiekt w pobliżu którego istnieje możliwość płatnego lub bezpłatnego zaparkowania samochodu.
Toaleta
Miejsce/obiekt posiadające na swym terenie bezpłatną lub płatną toaletę.
Możliwość zwiedzania
Miejsce/obiekt, który jest udostępniany do zwiedzania.
Ogólnodostępny
Obiekt ogólnodostępny dla wszystkich w określonych dniach i godzinach. (np. instytucja publiczna lub kościół czynne w określonych godzinach).

Najbliższe atrakcje W najbliższej okolicy znajduje się wiele ciekawych atrakcji. Oto niektóre z nich.