Ruiny zamku w Myślenicach

Nr w rejestrze zabytków:
A-448 z 17.10.1977
Data powstania obiektu: XIII/XIV w.
Opis

Ruiny znajdują na prawym brzegu Raby, na występie zbocza góry Ukleiny zwanym Zamczysko (zamek w Myślenicach bywa również nazywany zamczyskiem w Myślenicach), na wysokości około 380 m n.p.m. W miejscu tym, odciętym od grzbietu góry dwoma rowami i usypanym wałem ziemnym, stała w średniowieczu potężna kamienna wieża o cylindrycznym kształcie; jej średnica zewnętrzna wynosiła 10,2 metra, a średnica wewnętrzna 2 metry. Obok wieży, od strony rzeki, znajdował się majdan o nieregularnym kształcie, o wymiarach około 11 metrów na 17 metrów. W którymś momencie dziejów wieża została wysadzona w powietrze; jej wielkie odłamy leżą rozrzucone na stokach góry i na majdanie, obecnie gęsto porośniętych drzewami.

Źródło: wikipedia.pl

Historia

Dokumenty źródłowe nie podają, kto zbudował zamek w Myślenicach. Na podstawie danych archeologicznych przyjmuje się, że był wykorzystywany w XIII i XIV wieku. Wysuwano przypuszczenie, że była to strażnica usytuowana nad Rabą, pełniąca podobne funkcje jak zamek w Czchowie nad Dunajcem i zamek w Rytrze nad Popradem. W opracowaniach na temat Myślenic pojawiają się informacje o systemie umocnień znajdujących się w okolicy miasta, tzw. bronie myślenickiej; w skład tych umocnień, strzegących szlaku handlowego biegnącego z Krakowa na Węgry, wchodziły oprócz zamku na górze Uklejnie również mniejsze, podległe warownie, tzw. kustodie, m.in. w miejscowościach Osieczany i Stróża. W dolnym biegu Raby znajdował się także zamek w Dobczycach.

Na zamku gościł Mikołaj Rej, którego podejmował Spytek Wawrzyniec Jordan, poeta pisał tam swój Żywot człowieka poczciwego. Zamek znajdował się w ruinie już w XVI wieku; okoliczności wysadzenia wieży w powietrze nie są znane.

Źródło: wikipedia.pl

Zaktualizowano 3 miesiące temu

Dane teleadresowe

Zamkowa
32-400 Myślenice
place
49.817527820348566, 19.947434732267364Skopiowano do schowka
N49º49'3.1", E19º56'50.765"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Ruina/pozostałości
Miejsce/obiekt znajdujące się obecnie w stanie ruiny lub z którego pozostały jedynie niewielkie ślady świadczące o jego dawnym istnieniu.
Dostęp 24h/7
Obiekt publiczny, dostępny dla wszystkich 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu (np. pomnik w parku, przydrożny krzyż itp.).