Zespół dworski w Falsztynie

Nr w rejestrze zabytków:
A-296 z 2.04.1981
Data powstania obiektu: XX w.
Opis

Dwór wybudował u podnóża góry, na początku XX w. baron Karol Jungenfeld. Uległ zniszczeniu podczas pożaru w 1996 r. W zespole zachowała się oficyna, w której działa szkoła, czworak, w której działa sklep, oraz zabytkowy park.

 

Historia

Baron Karol Jungenfeld wybudował dwór na początku XX w.  Po jego śmierci majątek przejął jego syn Teodor, który jednak odniósł poważne rany w wypadku samochodowym w 1931 r. i zmarł w 1933 r. Majątek trafił wówczas w ręce jego ciotki hrabiny Ilony Salamon (właścicielki Niedzicy). Ostatnim właścicielem majątku był jej syn Istvan.

W okresie po II wojnie światowej w dworku organizowane były kolonie letnie, a w jednej z jego części mieściła się szkoła. Po 1989 roku zabudowania przeszły na rzecz Skarbu Państwa, a w roku 1996 budynek główny spłonął prawdopodobnie od uderzenia pioruna.

W przybudówce powiązanej z ruiną dworu nadal znajduje się szkoła podstawowa. W latach 80. XX wieku miejscowi przerobili dworski spichlerz na kaplicę, a później dobudowali do niego wieżę.

Źródło: map4u.pl

Zaktualizowano 7 miesięcy temu

Dane teleadresowe

Falsztyn
34-435 Falsztyn
place
49.427654, 20.268759Skopiowano do schowka
N49º25'39.554", E20º16'7.532"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Ruina/pozostałości
Miejsce/obiekt znajdujące się obecnie w stanie ruiny lub z którego pozostały jedynie niewielkie ślady świadczące o jego dawnym istnieniu.
Przybliżona pozycja GPS
Miejsce/obiekt, którego dokładna pozycja nie jest ostatecznie ustalona (np. grób na rozległym cmentarzu, bez dokładnie określonej lokalizacji na tym cmentarzu).
Tylko z zewnątrz
Obiekt dostępny do zwiedzenia tylko z zewnątrz.

Najbliższe atrakcje W najbliższej okolicy znajduje się wiele ciekawych atrakcji. Oto niektóre z nich.