Platforma widokowa na zbiorniku Stara Orunia w Gdańsku

Punkt widokowy otwarty jako część projektu „Spojrzenie na Gdańsk” jest jednocześnie miejscem widokowym na mapie Gdańskiego Szlaku Wodociągowego. To inicjatywa spółki Gdańska Infrastruktura Wodociągowo-Kanalizacyjna, której celem jest przybliżenie mieszkańcom zabytkowych obiektów infrastruktury wodociągowej.

Punkt widokowy umiejscowiony jest na jednym z morenowych wzgórz Oruni, wznoszącym się na wysokość 50 metrów n.p.m. nad ul. Nowiny. To tam w 1869 roku wybudowany został zbiornik wody pitnej, pochodzącej z ujęcia wody w Pręgowie. Zbiornik mógł pomieścić 5700 m3 wody. Swoją funkcję pełnił do 1978 roku, kiedy został odłączony od działającego w Gdańsku systemu wodociągowego. Zbiornik, choć nie spełniający swojej podstawowej funkcji, nie był jednak całkowicie bezużyteczny. Dzięki panującym wewnątrz warunkom – temperaturze w okolicach 10 stopni, wilgotności i ograniczonemu dostępowi światła stał się dogodnym miejscem dla zimowania nietoperzy.

Po przeprowadzonych pracach renowacyjnych w 2018 roku zbiornik jako obiekt zabytkowy został udostępniony do zwiedzania. Otwarty jest wiosną i latem, a na okres jesieni i zimy zamykany w celu umożliwienia niezakłóconej hibernacji nietoperzom.

Patronem punktu widokowego został profesor Jerzy Samp – pisarz i miłośnik Gdańska, a szczególnie Oruni, w której mieszkał i o której pisał.

Dojście do punktu widokowego prowadzi oznakowaną ścieżką od strony ul. Nowiny oraz z terenu Parku Oruńskiego.

Z punktu rozpościera się widok na Główne Miasto, a także na tereny portowe. Widać również most wantowy, instalacje rafineryjne, płaszczyznę Żuław aż po Tczew oraz wzgórza kaszubskie w okolicach Gdańska.

Źródło: gzdiz.gda.pl

Zaktualizowano 4 lata temu

Dane teleadresowe

Kampinoska 61
80-180 Gdańsk
Tel. kom.: +48 602 278 051
place
54.319310, 18.623977Skopiowano do schowka
N54º19'9.516", E18º37'26.317"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Parking
Miejsce/obiekt w pobliżu którego istnieje możliwość płatnego lub bezpłatnego zaparkowania samochodu.
Możliwość zwiedzania
Miejsce/obiekt, który jest udostępniany do zwiedzania.
Punkt widokowy
Miejsce/obiekt z którego rozpościera się bardzo dobry widok na okolicę.
Ogólnodostępny
Obiekt ogólnodostępny dla wszystkich w określonych dniach i godzinach. (np. instytucja publiczna lub kościół czynne w określonych godzinach).
Wstęp bezpłatny