Zbiornik Wody Stara Orunia w Gdańsku

Data powstania obiektu: 1869 r.
Opis

Zbiornik Wody Stara Orunia znajduje się na wzgórzu, w pobliżu parku Oruńskiego. Powstał w 1869 roku i był pierwszym zbiornikiem, z którego nowoczesnymi wodociągami płynęła do gdańszczan woda. Rezerwuar budzi skojarzenia sakralne ze względu na klasyczną konstrukcję, złożoną z naw i arkad, wymurowaną z czerwonej cegły wyprodukowanej w gdyńskich Kolibkach. Został wybudowany na planie kwadratu o boku 40 m, a jego wysokość to ponad 5 m.

Specyficzny mikroklimat oruńskiego rezerwuaru sprawił, że stał się jednym z największych i najbardziej wartościowych siedlisk nietoperzy w Polsce północnej. Dla ich spokoju i komfortu, wnętrze zbiornika zachowało swój pierwotny charakter i naturalną „patynę”.

Podczas prac remontowych w zbiorniku odkryto tzw. kapsułę czasu, wmurowaną w ceglaną konstrukcję budowli. Przesyłka ma charakter listu/dokumentu w butelce pozostawionego najprawdopodobniej przez budowniczych obiektu. Poza widoczną datą 1869 , pozostałej treści nie udało się odczytać. List jest elementem wystawy w innym udostępnianym podziemnym obiekcie – Zbiorniku Wody Stary Sobieski.

Choć leży głęboko pod ziemią, Zbiornik Wody Stara Orunia pełnił rolę wieży ciśnień, zaopatrując mieszkańców Gdańska w wodę pitną z jedynego wówczas ujęcia wody w Pręgowie. Dał początek nowoczesnemu, rozwijanemu do dziś systemowi wodociągowemu Gdańska. Pod względem wartości architektonicznej i atrakcyjności wizualnej w niczym nie ustępuje słynnej „Podziemnej Katedrze” w Łodzi i warszawskim filtrom, przy czym jest od tych obiektów starszy – został oddany do użytku w 1869 roku.

Źródło: szlak.gda.pl

Ciekawostki

Zbiornik Wody Stara Orunia jest największym w województwie pomorskim siedliskiem nietoperzy. Dzięki współpracy z sympatykami skrzydlatych ssaków udało się pogodzić funkcję ochrony siedliska z ochroną kulturową.

Wyłączony z eksploatacji w latach 70. (w 1978 r. ostatecznie odłączony od systemu), stał się jednym z najbardziej wartościowych przyrodniczo siedlisk nietoperzy w Polsce północnej. Od czasu rozpoczęcia systematycznego liczenia, każdej zimy znajduje się w nim kilkaset osobników z niemal pełnego przekroju gatunkowego nietoperzy występujących w Polsce. W Starej Oruni hibernują m. in. nocki rude, nocki Natterera, nocki duże i gacki brunatne. Udało się tam znaleźć także bardzo rzadkiego i zagrożonego wyginięciem nocka łydkowłosego.

Źródło: szlak.gda.pl

Uwagi
  • Czynne od czerwca do sierpnia.
  • Zwiedzać można go do połowy sierpnia ze względu na zimujące w nim nietoperze.
  • Dojazd do zbiornika znajduje się od ul. Nowiny.
Zaktualizowano 7 miesięcy temu

Dane teleadresowe

Kampinoska 61
80-180 Gdańsk
Tel. kom.: +48 602 278 051
place
54.319101, 18.624322Skopiowano do schowka
N54º19'8.764", E18º37'27.559"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Wstęp płatny
Miejsce/obiekt, z którego korzystanie, zwiedzanie wymaga uiszczenia opłat.
Parking
Miejsce/obiekt w pobliżu którego istnieje możliwość płatnego lub bezpłatnego zaparkowania samochodu.
Możliwość zwiedzania
Miejsce/obiekt, który jest udostępniany do zwiedzania.
Zabytek techniki
Miejsce/obiekt zaliczone w skład zabytków techniki.
Podziemna trasa turystyczna
Miejsce/obiekt udostępniający do zwiedzania podziemną trasę turystyczną.
Ogólnodostępny
Obiekt ogólnodostępny dla wszystkich w określonych dniach i godzinach. (np. instytucja publiczna lub kościół czynne w określonych godzinach).
Sezonowy