Rezerwat przyrody "Szachownica”

Data powstania obiektu: 11.11.1978 r.
Opis

Obecnie długość korytarzy Szachownicy wynosi ok. 1000 m, z czego główna część nazwana jest Szachownicą I. i liczy ok. 600 m. Do systemu należy także Szachownica II., o długości korytarzy wynoszącej ok. 200 m, a także trzy inne groty, o znacznie mniejszych rozmiarach. Główny otwór Szachownicy I. znajduje się na wysokości 215 m n.p.m., w dawnym kamieniołomie, którego wyrobisko przecina porośnięty buczyną, niewysoki masyw Krzemiennej Góry. Eksploatacja wapienia trwała tu aż do roku 1962. W jej wyniku odkryto ten system jaskiń, ale także częściowo go zniszczono, częściowo zaś przekształcono - choćby poprzez poszerzenie naturalnych korytarzy. Nazwa jaskini pochodzi od jej charakterystycznego planu, gdyż poszczególne korytarze przecinają się często pod kątem prostym, tworząc dość regularny układ. Jaskinia została nazwana w ten sposób w 1972 r., kiedy była poddawana badaniom. Szachownica utworzona została przez wody topniejącego lodowca, które działając na skałę wapienną poszerzyły pierwotne szczeliny. Jedyną formą nacieków w jaskini są niewielkie grzybki. Jaskinia Szachownica jest ważnym schronieniem i istotnym miejscem zimowej hibernacji dla wielu cennych gatunków nietoperzy objętych ścisłą ochroną prawną w tym czterech gatunków objętych ochroną w ramach obszaru Natura 2000 Szachownica PLH240004. Niepokojenie, szczególnie w okresie zimowym, jest poważnym zagrożeniem dla nietoperzy a przypadkowe wybudzanie wiąże się ze znacznym zwiększeniem śmiertelności tych zwierząt.

Rezerwat przyrody o nazwie Szachownica ma charakter rezerwatu geologicznego. Jego powierzchnia wynosi 12,7 ha, a utworzony został w 1978 r. Oprócz samej jaskini ochronie podlega także wapienne wzniesienie Krzemiennej Góry, porośnięte przez las należący do zbiorowiska o nazwie kwaśna buczyna niżowa.

Źródło: slaskie.travel

Uwagi

Na terenie rezerwatu można poruszać się wyłącznie pieszo po wyznaczonej ścieżce, która przebiega poza obiektami jaskiniowym. Obowiązuje zakaz wstępu do jaskini (niebezpieczeństwo zawalenia) oraz zbaczania z wyznaczonej ścieżki.

Zaktualizowano 7 miesięcy temu

Dane teleadresowe

42-164 Grabarze
place
51.055666, 18.804749Skopiowano do schowka
N51º3'20.398", E18º48'17.096"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Możliwość zwiedzania
Miejsce/obiekt, który jest udostępniany do zwiedzania.
Ogólnodostępny
Obiekt ogólnodostępny dla wszystkich w określonych dniach i godzinach. (np. instytucja publiczna lub kościół czynne w określonych godzinach).
Wstęp bezpłatny

Najbliższe atrakcje W najbliższej okolicy znajduje się wiele ciekawych atrakcji. Oto niektóre z nich.