Drewniany kościół pw. św. Mikołaja w Hołuczkowie

Nr w rejestrze zabytków:
A-219 z dnia 6.11.1990
Historyczna nazwa: Cerkiew greckokatolicka pw. Świętej Paraskewii
Data powstania obiektu: 1858 r.
Opis

Budowla na kamiennej podmurówce o ścianach konstrukcji zrębowej zwęgłowanych na jaskółczy ogon, trójdzielna, o poszczególnych członach na rzucie zbliżonym do kwadratu. Sanktuarium zamknięte trójbocznie, z dwiema zakrystiami po bokach. Nawa najszersza, od zachodu babiniec oraz wieża z przedsionkiem w przyziemiu równa szerokością babińcowi. Wieża konstrukcji słupowej, oparta na zrębie babińca, dwukondygnacyjna, o kondygnacjach wydzielonych profilowanym gzymsem. Ściany sanktuarium, nawy i babińca równej wysokości. Wszystkie człony budowli oszalowane deskami w pionie z listwowaniem. Podmurowanie osłonięte fartuchem z blachy.

Dachy o zróżnicowanej wysokości kalenic (najwyższy nad nawą). Dach nad sanktuarium pięciopołaciowy z niewielką cebulastą wieżyczką, nad nawą i babińcem – dwuspadowe, nad zakrystiami – pulpitowe, na wieży – namiotowy. Na kalenicy dachu nad nawą duża ośmioboczna wieżyczka na sygnaturkę z cebulastym hełmem. Dach na wieży zwieńczony analogicznym cebulastym hełmem. Nad wejściem głównym zadaszenie z cebulastą kopułką zwieńczoną krzyżem. Wszystkie dachy oraz wieżyczki i hełmy kryte blachą.

We­wnątrz stro­py pła­skie. Nawa od­dzie­lo­na od ba­biń­ca pro­fi­lo­wa­ną ar­ka­dą o łu­ku w kształ­cie tzw. ośle­go grzbie­tu wspar­tą na pro­fi­lo­wa­nych kon­so­lach. Chór mu­zycz­ny nad­wie­szo­ny z wy­brzu­szo­nym pa­ra­pe­tem. Ścia­ny oraz strop po­li­chro­mo­wa­ne mo­ty­wa­mi fi­gu­ral­ny­mi i or­na­men­tal­ny­mi. Z wy­po­sa­że­nia cer­kiew­ne­go za­cho­wał się iko­no­stas z 1908 r. oraz frag­men­ty wcze­śniej­sze­go iko­no­sta­su (car­skie wro­ta na drzwiach do za­kry­stii), iko­na św. Mi­ko­ła­ja z XVIII w. – na de­sce, prze­ma­lo­wa­na, i krzyż pro­ce­syj­ny lu­do­wy z XIX w.

Źródło: sad.podkarpackie.travel

Historia

Świątynia zbudowana w I poł. XIX w. przez miejscowego cieślę Konstantego Mielnika (Konstiantyna Melnyka). W 1902 r. cerkiew poddano gruntownej restauracji. Zmieniono wówczas stolarkę okienną, z zewnątrz budynek oszalowano, a dachy pokryto blachą. W 1908 r. wykonano nowy ikonostas i polichromię ścian. Zapewne w tym czasie starymi carskimi wrotami obito drzwi do obu zakrystii. W 1946 r. cerkiew przejął Kościół rzymskokatolicki.

Źródło: sad.podkarpackie.travel

Ciekawostki

Obok cerkwi znajduje się cmentarz parafialny z kilkunastoma kamiennymi nagrobkami oraz rzeźba modlącej się Matki Boskiej na kolumnie. Cmentarz został odremontowany w 2008 r. Około 500 metrów za cerkwią znajduje się drugi, opuszczony cmentarz greckokatolicki.

Uwagi

Wskazówki dojazdu:
Jadąc drogą nr 28 z Sanoka w kierunku Przemyśla, w Tyrawie Wołoskiej skręcamy w lewo w drogę lokalną do Mrzygłodu. Po przejechaniu 3 km skręcamy w lewo w górę wsi Hołuczków. Po ok. 1 km dojeżdżamy do celu. Kościół (obecnie filialny parafii rzym.-kat. w Mrzygłodzie) stoi po prawej stronie ok. 100 m od drogi (klucz w domu poniżej świątyni).

Zaktualizowano 7 miesięcy temu

Dane teleadresowe

38-535 Hołuczków
place
49.581556, 22.330035Skopiowano do schowka
N49º34'53.602", E22º19'48.126"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Architektura drewniana
Miejsce/obiekt zbudowane w przeważającej części z drewna.
Parking
Miejsce/obiekt w pobliżu którego istnieje możliwość płatnego lub bezpłatnego zaparkowania samochodu.
Możliwość zwiedzania
Miejsce/obiekt, który jest udostępniany do zwiedzania.
Ogólnodostępny
Obiekt ogólnodostępny dla wszystkich w określonych dniach i godzinach. (np. instytucja publiczna lub kościół czynne w określonych godzinach).
Kościół rzymskokatolicki
Szlak Architektury Drewnianej Województwa Podkarpackiego

Inne w kategorii: Sakralne To najbliższe atrakcje w tej samej kategorii.

Najbliższe atrakcje W najbliższej okolicy znajduje się wiele ciekawych atrakcji. Oto niektóre z nich.