Drewniany kościół pw. św. Mikołaja w Hołuczkowie
A-219 z dnia 6.11.1990
Budowla na kamiennej podmurówce o ścianach konstrukcji zrębowej zwęgłowanych na jaskółczy ogon, trójdzielna, o poszczególnych członach na rzucie zbliżonym do kwadratu. Sanktuarium zamknięte trójbocznie, z dwiema zakrystiami po bokach. Nawa najszersza, od zachodu babiniec oraz wieża z przedsionkiem w przyziemiu równa szerokością babińcowi. Wieża konstrukcji słupowej, oparta na zrębie babińca, dwukondygnacyjna, o kondygnacjach wydzielonych profilowanym gzymsem. Ściany sanktuarium, nawy i babińca równej wysokości. Wszystkie człony budowli oszalowane deskami w pionie z listwowaniem. Podmurowanie osłonięte fartuchem z blachy.
Dachy o zróżnicowanej wysokości kalenic (najwyższy nad nawą). Dach nad sanktuarium pięciopołaciowy z niewielką cebulastą wieżyczką, nad nawą i babińcem – dwuspadowe, nad zakrystiami – pulpitowe, na wieży – namiotowy. Na kalenicy dachu nad nawą duża ośmioboczna wieżyczka na sygnaturkę z cebulastym hełmem. Dach na wieży zwieńczony analogicznym cebulastym hełmem. Nad wejściem głównym zadaszenie z cebulastą kopułką zwieńczoną krzyżem. Wszystkie dachy oraz wieżyczki i hełmy kryte blachą.
Wewnątrz stropy płaskie. Nawa oddzielona od babińca profilowaną arkadą o łuku w kształcie tzw. oślego grzbietu wspartą na profilowanych konsolach. Chór muzyczny nadwieszony z wybrzuszonym parapetem. Ściany oraz strop polichromowane motywami figuralnymi i ornamentalnymi. Z wyposażenia cerkiewnego zachował się ikonostas z 1908 r. oraz fragmenty wcześniejszego ikonostasu (carskie wrota na drzwiach do zakrystii), ikona św. Mikołaja z XVIII w. – na desce, przemalowana, i krzyż procesyjny ludowy z XIX w.
Źródło: sad.podkarpackie.travel
Świątynia zbudowana w I poł. XIX w. przez miejscowego cieślę Konstantego Mielnika (Konstiantyna Melnyka). W 1902 r. cerkiew poddano gruntownej restauracji. Zmieniono wówczas stolarkę okienną, z zewnątrz budynek oszalowano, a dachy pokryto blachą. W 1908 r. wykonano nowy ikonostas i polichromię ścian. Zapewne w tym czasie starymi carskimi wrotami obito drzwi do obu zakrystii. W 1946 r. cerkiew przejął Kościół rzymskokatolicki.
Źródło: sad.podkarpackie.travel
Obok cerkwi znajduje się cmentarz parafialny z kilkunastoma kamiennymi nagrobkami oraz rzeźba modlącej się Matki Boskiej na kolumnie. Cmentarz został odremontowany w 2008 r. Około 500 metrów za cerkwią znajduje się drugi, opuszczony cmentarz greckokatolicki.
Wskazówki dojazdu:
Jadąc drogą nr 28 z Sanoka w kierunku Przemyśla, w Tyrawie Wołoskiej skręcamy w lewo w drogę lokalną do Mrzygłodu. Po przejechaniu 3 km skręcamy w lewo w górę wsi Hołuczków. Po ok. 1 km dojeżdżamy do celu. Kościół (obecnie filialny parafii rzym.-kat. w Mrzygłodzie) stoi po prawej stronie ok. 100 m od drogi (klucz w domu poniżej świątyni).