Drewniany kościoł filialny pw. Chrztu Pańskiego w Siemuszowej
A-285 z dnia 4.11.1992
Orientowana cerkiew usytuowana jest w środkowej części wsi, na stoku wyniosłego wzgórza, w odległości ok. 200 m od drogi wiejskiej (po jej zach. stronie) i ok. 700 m od skrzyżowania z drogą Tyrawa Wołoska – Mrzygłód.
Cerkiew posadowiona na kamiennej podmurówce, drewniana, konstrukcji zrębowej, węgłowana na jaskółczy ogon, z zakrystią od południa i wieżą od zachodu konstrukcji słupowej, oszalowana deskami w pionie z listwowaniem. Budowla trójdzielna, z babińcem niewyodrębnionym w bryle. Sanktuarium zamknięte trójbocznie z dostawioną na jego przedłużeniu od wschodu murowaną zakrystią na rzucie prostokąta oraz drugą drewnianą zakrystią od południa. Nawa na rzucie prostokąta, szersza. Od zachodu babiniec tej samej szerokości co nawa, poprzedzony przedsionkiem pod wieżą, na planie zbliżonym do kwadratu. Wieża o dwóch kondygnacjach wydzielonych gzymsem okapowym.
Dachy o zróżnicowanej wysokości kalenic. Dach nad sanktuarium pięciopołaciowy z niewielką cebulastą wieżyczką. Nad nawą i zakrystiami dachy dwuspadowe, na wieży – namiotowy. Na kalenicy dachu nad nawą duża sześcioboczna wieżyczka na sygnaturkę z cebulastym hełmem. Dach na wieży zwieńczony analogicznym, nieco smuklejszym cebulastym hełmem. Wszystkie dachy oraz wieżyczki i hełmy kryte blachą.
We wnętrzu stropy płaskie. Chór muzyczny na dwóch drewnianych słupach, z parapetem o podziale arkadowym. Ściany wewnątrz polichromowane, o motywach architektonicznych i ornamentalno-roślinnych. Z dawnego wyposażenia cerkiewnego zachował się trójstrefowy ikonostas z II poł. XIX w. ołtarz za ikonostasem (kiwot) z II poł. XIX w. feretrony późnorokokowe, obrazy z II poł. XIX w.
Cerkiew prezentuje typ budownictwa ludowego w duchu klasycystycznym, z wyraźnymi pierwiastkami latynizacji, przejawiającymi się w nawiązaniu do tradycyjnego nurtu architektury sakralnej okresu józefińskiego.
Źródło: sad.podkarpackie.travel
Cerkiew wzniesiona w 1841 r., w II poł. XIX w. otrzymała zachowany do dziś ikonostas. W 1946 r. świątynię przejął Kościół rzymskokatolicki. W 1988 r. podjęto prace remontowe. Renowację ikonostasu, kiwotu i feretronów przeprowadzili konserwatorzy z Ukrainy.
Źródło: sad.podkarpackie.travel
- Wskazówki dojazdu: jadąc drogą nr 28 z Sanoka w kierunku Przemyśla, w Tyrawie Wołoskiej skręcamy w lewo na drogę lokalną do Mrzygłodu. Po przejechaniu ok. 5 km skręcamy w lewo w górę wsi. Po ok. 500 m skręcamy w lewo w wąską dróżkę w kierunku cerkwi (obecnie kościół filialny parafii rzym.-kat. w Mrzygłodzie) i po 200 m dojeżdżamy do celu (klucz w domu nieopodal świątyni).