Lotnisko Jeżów Sudecki - wilga on the old airfield outside jelina gora panoramio
Lotnisko Jeżów Sudecki - downhill panoramio 7
Lotnisko Jeżów Sudecki - szybowcowa gora mit
Lotnisko Jeżów Sudecki - jezow sudecki gora szybowcowa fotopolska eu 193106
Lotnisko Jeżów Sudecki - szybowcowa
Data powstania obiektu: 1924 r.
Opis

Lotnisko Jeżów Sudecki (kod ICAO: EPJS) – obsługuje Aeroklub Jeleniogórski. Lotnisko położone jest w Jeżowie Sudeckim na Szybowcowej Górze. Lotnisko posiada 6 pasów startowych. Na lotnisku kilkanaście razy do roku są organizowane zawody spadochronowe, szybowcowe, samolotowe. Lotnisko zostało wybudowane w 1924 jako szybowisko.

Źródło: wikipedia.pl

Historia

Europejska sławę Jeżów Sudecki zyskał po 1924 roku, gdy we wsi i na Szybowisku założono druga w Niemczech, a tym samym i na świecie, Szkołę Szybowcową. Zaprojektowano ją z dużym rozmachem: wykupiono grunty, zbudowano hangary i pomieszczenia mieszkalne, a także warsztaty naprawcze. Początkowo kasyno wykorzystywało zabytkową karczmę sądną. W 1929 roku na Szybowisku zbudowano za 26 tys marek wielki hangar. Równocześnie podjęto w Jeleniej Górze, Piechowicach i Jeżowie Sudeckim produkcję szybowców szkolnych( 2-miejscowych) i wyczynowych. Szkoła wykorzystywała znakomite warunki naturalne: 200 m przewyższenie nad dniem Kotliny jeleniogórskiej, silne prądy wznoszące, związane z wiatrami fenowymi i łatwy dojazd na szczyt. Przeszkolono tu liczną kadrę pilotów. Przed II wojną światową szkoła podjęła bardziej zmilitaryzowane szkolenie. Podczas wojny przy warsztatach działał od 1941 roku niewielki obóz pracy, w którym zatrudniani ok. 40 jeńców francuskich ze Stalagu VIIA w Zgorzelcu.

Również po 1945 roku szkoła szybowcowa odgrywała istotną rolę w Jeżowie sudeckim. Ponieważ nie została podczas wojny zniszczona, podjęto w niej od razu szkolenie. Już we wrześniu 1945 roku rozpoczął się kurs dla tzw. wawelberczyków, a jeszcze wcześniej – od sierpnia- w warsztatach zaczęto remonty licznych szybowców, które tu pozostały. Utworzono filie Przedsiębiorstwa Doświadczalno – produkcyjne Szybowców, który stanowił filię zakładu w Bielsko-Białej. W 1946 roku na Szybowisku pierwszy raz zastosowani do startów wyciągarkę mechaniczną. W 1947 roku w warsztatach uruchomiono produkcję polskiego szybowca treningowego „Jeżyk”. Po 1950 roku szkołę formalnie zlikwidowano, a loty szybowców przeniesiono na lotnisko do jeleniej góry, ponieważ zaczęto używać do startów samolotów. Jednak polscy szybownicy docenili warunki panujące w Jeżowie Sudeckim, które umożliwiały uzyskiwanie rekordowych przewyższeń niezbędnych do zdobycia diamentów do odznaki szybowcowej, ośrodek potocznie nazywano „kopalnia diamentów”. Do 1979 roku w zakładzie powstało ok. 900 szybowców różnych typów oraz elementy oprzyrządowania.

Źródło: jezowsudecki.pl

Zaktualizowano 5 miesięcy temu

Dane teleadresowe

Szybowisko 1
58-521 Jeżów Sudecki
place
50.944157491110566, 15.763994591333317Skopiowano do schowka
N50º56'38.967", E15º45'50.381"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Punkt widokowy
Miejsce/obiekt z którego rozpościera się bardzo dobry widok na okolicę.
Ogólnodostępny
Obiekt ogólnodostępny dla wszystkich w określonych dniach i godzinach. (np. instytucja publiczna lub kościół czynne w określonych godzinach).
Wstęp bezpłatny
Góry Kaczawskie

Inne w kategorii: Architektura To najbliższe atrakcje w tej samej kategorii.

Najbliższe atrakcje W najbliższej okolicy znajduje się wiele ciekawych atrakcji. Oto niektóre z nich.