Góra Stromiec (551 m n.p.m.) - stromiec mit
Góra Stromiec (551 m n.p.m.) - 2016 07 20 stromiec1
Góra Stromiec (551 m n.p.m.) - stromiec gory kaczawskie
Góra Stromiec (551 m n.p.m.) - gora stromiec 551 m n p m 2
Góra Stromiec (551 m n.p.m.) - gora stromiec 551 m n p m 1
Góra Stromiec (551 m n.p.m.) - 2016 07 20 stromiec2
Opis

Góra Stromiec (niem. Grünauer Spitz-Berg, 551 m n.p.m.) to szczyt w Grzbiecie Małym Gór Kaczawskich, położony pomiędzy Wapienną a Szybowcową Górą. Stromiec znajduje się w południowo-zachodniej części Gór Kaczawskich, w Grzbiecie Małym, górując bezpośrednio nad zabudowania wsi Płoszczyna.

Pod względem geologicznym Stromiec znajduje się w obrębie tektonicznego rowu Wlenia, który powstał podczas ruchów tektonicznych na przełomie kredy i paleogenu. W rowie tym przetrwały skały osadowe wieku mezozoicznego: triasowego i późnokredowego. Stromiec jest zbudowany z najmłodszych skał zachowanych w obrębie rowu – piaskowców wapnistych, które we wschodniej części rowu przetrwały w nielicznych miejscach. Pod względem geomorfologicznym Stromiec jest traktowany jako przykład rzeźby inwersyjnej – termin ten odnosi się do sytuacji, w której skały osadzane w centralnej części zbiornika sedymentacyjnego tworzą wzniesienie górujące nad okolicą wskutek bardziej wydajnej denudacji w obrębie skał budujących niegdyś skrzydła synkliny.

Stromiec zbudowany jest z górnokredowych margli ilastych, wapieni marglistych oraz piaskowców, które tworzą długą na 200 m ścianę skalną. Osady te są częścią jednostki geologicznej zwanej rowem Wlenia. Porośnięty jest lasem świerkowym i bukowym. Stromiec widoczny jest z daleka dzięki swej wysokości i charakterystycznej sylwetce.

Partia wierzchołkowa była miejscem eksploatacji piaskowców jako kamienia budowlanego, prawdopodobnie już od końca średniowiecza. Pozostałości działalności wydobywczej obejmują wyrobiska dawnych kamieniołomów po obu stronach linii grzbietowej oraz rynny na stoku, którymi spuszczano pozyskane bloki. U północnego podnóża wzniesienia znajdują się mało wyraźne pozostałości powierzchniowych poszukiwań złota.

W XIX w. na szczycie Stromca stała wieża widokowa.

Źródło: wikipedia.pl / gorykaczawskie.pl

Turystyka

Na Górę Stromiec można dotrzeć z centrum Jeżowa Sudeckiego w ok. 1 godzinę:

  • podążamy na północ ul. Długą w kierunku miejscowości Płoszczyna, na skrzyżowaniu za Domem Gwarków odnajdujemy czarny szlak turystyczny pieszy, który będzie nas prowadził dalej, po ok. 950 m dotrzemy do skraju lasu, gdzie należy odbić w lewo w zółty szlak, który poprowadzi nas bezpośrednio na Górę Stromiec (500 m).
Zaktualizowano 5 miesięcy temu

Dane teleadresowe

58-521 Jeżów Sudecki
place
50.954463, 15.740681Skopiowano do schowka
N50º57'16.067", E15º44'26.452"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Ogólnodostępny
Obiekt ogólnodostępny dla wszystkich w określonych dniach i godzinach. (np. instytucja publiczna lub kościół czynne w określonych godzinach).
Wstęp bezpłatny
Góry Kaczawskie

Inne w kategorii: Przyroda To najbliższe atrakcje w tej samej kategorii.

Najbliższe atrakcje W najbliższej okolicy znajduje się wiele ciekawych atrakcji. Oto niektóre z nich.