Collegium Wróblewskiego Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie

Nr w rejestrze zabytków:
A-312 z dnia 26.04.1968
Data powstania obiektu: 1870-1871 r.
Opis

Collegium Wróblewskiego (znane także jako Collegium Olszewskiego) – zabytkowy gmach, zlokalizowany przy ulicy Karola Olszewskiego na krakowskim Starym Mieście.

Gmach tworzy nieregularne, trójskrzydłowe założenie z dziedzińcem od strony południowej. Ma on trzy pełne kondygnacje oraz poddasze użytkowe doświetlone lukarnami. Elewacje posiadają neoklasycystyczną dekorację. Bogatym wystrojem wyróżniają się elewacje skrzydeł zachodniego i wschodniego skierowane na ulicę Olszewskiego. Zostały one podkreślone: pseudoryzalitami w środkowych częściach, zwieńczonymi trójkątnymi frontonami, wertykalnym podziałem drugiego piętra elewacji za pomocą pilastrów w porządku korynckim oraz półkolistym zwieńczeniem okien drugiego piętra.

W przyziemiu części środkowej zachował się sklepiony refektarz klasztorny.

Źródło: wikipedia.pl

Historia

W średniowieczu w miejscu obecnego gmachu znajdowały się domy mieszczańskie. W drugiej ćwierci XVII wieku zostały one połączone i przebudowane z przeznaczeniem na klasztor Norbertanek, opiekujących się wzniesionym na sąsiedniej działce przy ulicy Wiślnej kościołem św. Norberta. Po kasacie zakonu, w 1803, kościół został przekazany parafii greckokatolickiej, a klasztor przeszedł na własność Uniwersytetu Jagiellońskiego, który umieścił w nim siedzibę Drukarni Akademickiej. Budynek znacznie ucierpiał podczas wielkiego pożaru Krakowa w 1850.

W 1869 podjęto decyzję o przebudowie budynku poklasztornego na potrzeby Katedry Chemii. Collegium Wróblewskiego powstało w latach 1870–1871 z wykorzystaniem zachodniego, północnego i wschodniego skrzydła czworoboku dawnego klasztoru. Skrzydło południowe zostało wyburzone, dzięki czemu od strony ulicy Olszewskiego powstał rozległy dziedziniec. W 1874 domknięto dziedziniec murem z bramą. W latach 1885–1887 budynek mieścił przejściowo także Instytut Historii Sztuki. W 1919 zbudowano nową klatkę schodową według projektu Kazimierza Wyczyńskiego. Po przeniesieniu, w 1953, Wydziału Chemii do nowego gmachu przy ulicy Ingardena, w budynku umieszczono część katedr Wydziału Prawa oraz Zakład Chemii Farmaceutycznej Akademii Medycznej. W 1968 gmach otrzymał imię profesora prawa Stanisława Wróblewskiego. Obecnie mieści on część jednostek Wydziału Prawa i Administracji, w tym bibliotekę prawniczą.

26 kwietnia 1968 gmach został wpisany do rejestru zabytków. Znajduje się także w gminnej ewidencji zabytków.

Źródło: wikipedia.pl

Zaktualizowano 7 miesięcy temu

Dane teleadresowe

Jagiellońska 22
30-001 Kraków
place
50.0606, 19.9335Skopiowano do schowka
N50º3'38.16", E19º56'0.6"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Tylko z zewnątrz
Obiekt dostępny do zwiedzenia tylko z zewnątrz.

Inne w kategorii: Architektura To najbliższe atrakcje w tej samej kategorii.

Najbliższe atrakcje W najbliższej okolicy znajduje się wiele ciekawych atrakcji. Oto niektóre z nich.