Figura Matki Boskiej Łaskawej w Krakowie

Data powstania obiektu: 1771 r.

rzeźba Matki Boskiej Łaskawej, pochodząca z cmentarza mariackiego. Jej pierwowzorem był obraz z 1709 roku (dzisiaj znajdujący się w prezbiterium kościoła Mariackiego) ufundowany po ustąpieniu wielkiej zarazy w Krakowie. Matka Boska Łaskawa trzyma w dłoniach połamane strzały, symbolizujące nagłą śmierć od morowego powietrza. Ów obraz krakowianie otoczyli szczególnym kultem, a w czasach konfederacji barskiej zrodziła się legenda, że Matka Boska Łaskawa objawiła się w czasie walki i pomagała w obronie miasta przed Moskalami. Takie świadectwo miał złożyć rotmistrz Marian Sokołowski, który pod koniec listopada 1769 roku został ciężko ranny i uznany za zmarłego – wrzucono go do zbiorowej mogiły na cmentarzu mariackim, w której się ocknął. Wrócił do walki, a rok później trafił do niewoli moskiewskiej i został zabity (tym razem skutecznie). Jego matka, Zofia Sokołowska, postanowiła upamiętnić syna, fundując figurę Matki Boskiej Łaskawej. Wyrzeźbił ją kamieniarz Jan Krzyżanowski w roku 1771 i została umieszczona nad wejściem na cmentarz przy kościele Mariackim.

Gdy w 1797 roku zlikwidowano cmentarz, figurę przejęli krakowscy kapucyni i trafiła na kolumnę ustawioną na środku wylotu ulicy Kapucyńskiej. W tym miejscu stała do 1941 roku, kiedy to niemieckie władze okupacyjne podjęły decyzję o ponownym jej przeniesieniu, tym razem na Planty, u wylotu ulicy Jagiellońskiej, gdzie znajduje się do dziś.

Źródło: malopolksatogo.pl

Zaktualizowano wczoraj

Dane teleadresowe

Karola Olszewskiego
30-001 Kraków
place
50.060446, 19.933210Skopiowano do schowka
N50º3'37.606", E19º55'59.556"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Wstęp bezpłatny
Dostęp 24h/7
Obiekt publiczny, dostępny dla wszystkich 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu (np. pomnik w parku, przydrożny krzyż itp.).

Inne w kategorii: Sakralne To najbliższe atrakcje w tej samej kategorii.

Najbliższe atrakcje W najbliższej okolicy znajduje się wiele ciekawych atrakcji. Oto niektóre z nich.